• Anasayfa
  • Bilgi
  • Seyahat ederken hayat kurtarıcı olabilecek 6 pratik bilgi

Seyahat ederken hayat kurtarıcı olabilecek 6 pratik bilgi

muratekinay

Tam uçağa binerken şarj kablosunu evde unuttuğunuzu fark ederseniz ne yapabilirsiniz veya çok güvenli olmayan bir yere seyahat ederken hangi güvenlik önemlerini alabilirsiniz biliyor musunuz? Her ne kadar önceden önlem alsak da seyahat ederken bazı küçük aksaklıklar yaşanabilir. Neyse ki bu gibi durumlarda uygulayabileceğiniz kolay ve etkili taktikler var.

İçindekiler

1- Takside uzuuun bir kuyruk varsa

Havalimanında özellikle yoğun geçen yaz tatili ve bayram gibi dönemlerde yolcuları en çok zorlayan konulardan biri boş taksi bulmak. Gelen yolcu terminalinden dışarı çıktığınızda uzun bir kuyrukla karşılaşırsanız burada dakikalarca beklemek zorunda değilsiniz. Hemen giden yolcu terminalinin girişine gelin ve burada yolcularını bırakan taksilerden birine atlayın.

trafik

2- Kendi televizyonunuzu yaratın

Uzun bir uçuş olacaksa ve uçakta önünüzde bulunan ekran bozuksa veya ekranı olmayan bir uçağa denk geldiğinizde kolayca kendi televizyonunuzu yaratabilirsiniz. Bunun için kabin memurlarından telefonunuzu koltuğun arkasına tutturabileceğiniz bir şey isteyin veya yanınızda getirin. İşte, saniyeler içinde kendi televizyonunuza kavuştunuz bile! Uçakla yolculuk sırasında hayatınızı kolaylaştıracak farklı öneriler için yazımıza mutlaka göz atın.

telefon

3- Jet lag etkisini azaltmak için egzersiz yapın

Farklı bir kıtaya seyahat etmeniz gerektiğinde arada bulunan zaman farkı nedeniyle jet lag yaşayabilirsiniz. Bu durumun etkisini azaltmanın en etkili yöntemlerinden biri ise uçuştan birkaç saat öncesinde egzersiz yapmak. Üstelik bu sayede uçakta daha rahat uyuyabilir ve dinlenebilirsiniz.

jetlag

4- Gizli bir bölmeye para yerleştirin

Seyahat ederken hiç istemesek de zaman zaman cüzdanımızı kaybedebilir veya çaldırabiliriz. Böyle bir durumda daha fazla zor durumda kalmamak için el çantanızda ve bavulunuzun diplerinde biraz para bulundurun. Bunu yaparken de fazla dikkat çekmeyen bir yere bıraktığınıza emin olun. Çok daha riskli bir bölgeye seyahat ediyorsanız çantanın kolay ulaşılan bir yerine içi kâğıt veya faturalarla dolu sahte bir cüzdan yerleştirebilirsiniz.

bavul

5- Telefonunuzu televizyonla şarj edin

Cep telefonunuzun priz başlığını evde unuttuysanız yine de telefonunuzu kolayca şarj edebilirsiniz. Bunun için kablonun USB ucunu otel odasında bulunan televizyonun arkasına bağlamanız yeterli. Eğer kabloyu da yanınızda getirmediyseniz resepsiyondan bir şarj kablosu isteyebilirsiniz.

oda

6- Daha fazla gülümseyin

Seyahat ederken işe yarayan ipuçları denince gülümsemek ilk akla gelen şey olmayabilir. Buna karşılık sadece daha çok gülümseyerek yolculukta karşılaşabileceğiniz sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin uzun bir rötar sırasında veya bavulunuz kaybolduğunda havayolu görevlileri ile konuşurken daha olumlu bir yaklaşım sergilerseniz çalışanların bavulunuzu bulmanız konusunda yardım etmeye daha istekli olacaklarına veya rötar süresini özel yolcu salonunda rahat bir ortamda geçirmenizi sağlayabileceklerine emin olabilirsiniz.

gülümseme


muratekinay
Murat Ekinay
467 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar