• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçakta rahatlığı doruklara taşımak için 7 öneri

Uçakta rahatlığı doruklara taşımak için 7 öneri

muratekinay

Saniyeler içinde bulutların üzerine çıkaran uçaklarla yolculuk her zaman güzeldir. Bu seyahati her defasında daha da unutulmaz hale getirmek isterseniz, uygulaması basit bu 7 ipucuna bir göz atın.

İçindekiler

1- Karbonhidratla dost olun

Konuyla ilgili araştırmalar uçakta karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin proteine kıyasla daha iyi bir seçim olabileceğini gösteriyor. Çünkü karbonhidratlar vücudumuzda insülin hormonunun hızla yükselmesini sağlayarak daha kolay uyumamıza yardımcı oluyor. Uçakta rahat bir uyku çekmek için diğer ipuçlarına da göz atmak isterseniz tıklayın.

karbonhidrat

Uçak Bileti

2- Yemeğinizi kendiniz seçin

Eğer hassas bir bünyeniz varsa, uçağa binmeden önce yemeğinizi seçin. Bu sayede herkese sunulan standart yemekler yerine önceden belirlediğiniz ve muhtemelen daha sağlıklı olan yemekleri tüketebilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak yanınızda kendi yemeğinizi getirebilirsiniz ancak hava yolu firmaları bu konuda yolculara birçok alternatif sunuyor.

ucakta yemek

3- Yanınıza kuruyemiş alın

Yanınızda fındık, fıstık veya kuru üzüm gibi atıştırmalık bir şeyler getirerek yol boyunca bunları yiyebilirsiniz. Böylece uçakta satılan atıştırmalıklara normalde ödeyeceğiniz tutarın birkaç karını harcamaktan kurtulursunuz. Yemeğinizi havalimanında yemek isterseniz de bunun için en iyi havalimanlarına mutlaka göz gezdirin.

kuruyemiş

4- Kanatlara yakın uçun 

Yine yurt içinde veya Avrupa’da kısa mesafeler için yapacağınız yolculuklarda çok önemli olmasa da Amerika ve Asya gibi uzun mesafeli uçuşlarda uçağın kanatlarına yakın bir koltuk seçmenizde fayda var. Çünkü bu yerler uçak türbülansa girdiğinde genellikle daha az sarsıllır. Türbülansın etkilerini azaltmak için diğer öneriler yazımızda.

Uçak kanatı koltuk

 

5- Biraz hareket edin

Önünüzde uzun bir yolculuk olması saatler boyunca hareketsiz durmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Koltukta oturduğunuz yerde ayaklarınızı ileri geri oynatarak ve kollarınızı kaldırıp indirerek basit ama fazlasıyla işe yarayan egzersizler yapabilirsiniz. Uçak içinde yapabileceğiniz egzrsizlerin dışında uzun mesafeli uçuşlarda dikkat etmeniz gereken diğer ipuçlarına da mutlaka göz atın.

Uçak Koltukları

6- Boyun yastığı getirin

Pencere kenarında oturutyorsanız, başınızı kolaylıkla yaslayabilirsiniz. Ancak koridorda veya orta koltukta oturanlar için uyumak çoğu zaman bir işkenceye dönüşebiliyor. Bu durumun üstesinden gelmekse basit ama etkili bir çözüm olan boyun yastığı ile çok kolay. Boynunuzu kavrayan bu yastıklar uçak yolculuğu sırasında koridor veya orta koltukta oturan yolcuların çok daha rahat seyahat etmelerine yardımcı oluyor.

uçakta yastık

7- Kat kat giyinin

Uçak içinde sıcaklık belirli aralıklarla yükselip düşebilir. Önünüzde uzun bir yolculuk varsa, çok ince eya kalın giysiler yerine kat kat giyinmeye çalışın. Bu sayede uçağın içinde sıcaklık düştüğünde ceketinizi giyerek ve tekrar yükseldiğinde çıkararak yol boyunca rahat edebilirsiniz.

ceket


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN