İtalya'da Rönesans'ın en etkileyici şehri hiç şüphesiz Floransa'dır. Öyle ki heykelleri, köprüleri ve tarihi pek çok yapısıyla bu şehri gezerken kendinizi açık hava müzesinde gibi hissedersiniz. Öylesine muhteşem yapılar var ki, fırsatım olsa bir daha gider, bir daha gezerdim. Üstelik bu şehirde Türk olmak bir ayrıcalık.

İtalya'da Türk olduğunuzu gururla söyleyebileceğiniz bir kent Floransa. Bunda Fiorentina takımını çalıştıran teknik direktör Fatih Terim'in etkisi büyük. Terim, Fiorentina'yı uzun yıllar önce çalıştırdı ancak futbol düşkünü kent halkı için hala önemli bir hoca. Ben de alışveriş yaptığım bir kaç dükkanda Türkiye'den geldiğimi söylediğimde hemen Fatih Terim'e olan sevgilerini ilettiler.

İçindekiler

Leonardo da Vinci'nin izleri

Ortaçağ'ın bu önemli ticaret şehri, 1400'lü yıllarda öylesine zenginleşmiş ki, şehir yeniden yaratılmış. Bunda hiç şüphesiz Medici Ailesi'nin ve ünlü düşünür, mimar, ressam mühendis Leonardo da Vinci'nin etkisi çok. Şehirde görebileceğiniz her yapı, her köşe başı, heykellerle süslü. Üstelik bu heykeller yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış. Şehrin bu sanatsal görüntüsünden etkilenmemek mümkün değil. Üstelik Floransa, yürüyerek kolayca gezebilecek bir şehir.

Floransa

Uçak Bileti

Medici Ailesi'nin katkısı çok

Floransa'yı gezmeye Signoria Meydanı'ndan başlayalım. İtalyanca söylemiyle Piazza della Signoria kentin en önemli meydanı. Rönesans dönemi çok sayıda heykel var, tabi en ünlüsü Michelangelo'nun Davut Peygamber heykeli. Heykellerin çıplak oluşu da aslında Rönesans ile birlikte başlayan aydınlanmayı işaret eder. Bu heykel, 1504 yılından bu yana, milyonlarca insanın hayranlığını kazanmayı sürdürüyor. Bu meydanda ayrıca belediye binası da bulunuyor. Bu bina aslında Floransalı ünlü Medici Ailesinin eviymiş günümüzde belediye binası olarak kullanılıyor. Medici Ailesi, Floransa'ya çok sayıda kalıcı eserler kazandırmış.

Pizza ve kahvesiz olmaz

Şehirde görmeniz gereken bir başka ünlü yapı da Floransa Katedrali'dir. 13. yüzyılda Amolfo di Cambio tarafından inşa edilen katedral, kentin simge yapılarından birisidir. Yeşil mermerleri dikkat çekici ve oldukça görkemli. Her köşe başından ayrı bir tarih fışkıran bu kentte, yeme içme ve alışveriş konusunda da seçenek çok. İtalya'nın kahveleri meşhur. En lezzetli kahveleri İtalya'da içtiğimi söyleyebilirim. Pizza ve makarna seçeneklerini de saymaya gerek yok. Aslında her köşe başında bizim simitçilere benzer pizza satan yerler de var. Ama ince hamurlu özel yapım pizzalar için Munaciello'yu tavsiye ederim. İtalya'ya gidecekseniz bu şirin, her köşesi tarih kokan, kültürel yönden sizi zenginleştirecek Floransa şehrini ziyaret etmeden dönmeyin. Floransa'yı keşfetmeye başlamak için İstanbul - Floransa uçak bileti karşılaştırması yapabilirsiniz. 

Floransa kadrelar


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1288 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN