Binanızın sağlamlığını depreme dayanıklılığını merak mı ediyorsunuz? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 81 il için kamu ve özel sektör firmalarının yer aldığı listeyi yayınladı. Bu listedeki firmalara başvurarak binanızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Binanızın durumunu öğrenmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi sitesinde sunulan ilinizdeki firmaların listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Büyük şehirlerin direk erişim linkleri ise şöyle :

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa

İçindekiler

Haritadan ilinizi tıklayın

Karşınıza çıkan sayfada yer alan haritadan bulunduğunuz ili seçebilir ve alta satırdaki özel sektör ya da kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerin listesine ulaşabilirsiniz. Buradaki firmaların üzerini tıklayarak firmalardan randevu talep edebilirsiniz.

Tespit bedelinde metrekare için 2 lira 25 kuruş ödeniyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ağustos ayında bina tespit bedellerini açıklamıştı. Buna göre bina kullanım alanı 500 metrekareye kadar olan bir binada her metrekare için 2 lira 25 kuruş ödeniyor. Bu durumda 100 metrekareden 5 daireli bir apartman için 1.125 TL ödeme yapmanız gerekir. Daire başına yaklaşık 200 lira civarı bir tespit bedeli tutar. Daire başı 200 lira gibi bir bedel ödemekten çekinmeyin.

Binanızın bir an önce durumuna baktırın. Sağlamsa rahat uyuyabilir sorun varsa da kentsel dönüşüm yasası kapsamında bir takım kolaylıklardan yararlanarak binanızın yenilenmesini sağlayabilirsiniz.Listedeki firmaları arayarak fiyat isteyebilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ilde yetkili bir kurum bulunmazsa en yakın ildeki kuruluşlardan bilgi alabilirsiniz. Kentsel dönüşümle ilgili ayrıntılı bilgileri de Bakanlıktan kentsel dönüşüm uyarısı başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN