MMS nedir? Multimedia Messaging Service (Çoklu ortam mesajlaşma servisi), kısaca MMS ile mesajlarınıza resim, video ve ses gibi çoklu ortam dosyaları ekleyebilirsiniz.

SMS (Short Messaging Servise) yani kısa mesaj servisinden farklı olarak MMS mesajlarında düz yazının yanı sıra çoklu ortam dosyaları da gönderilebilir.  MMS için operator desteğinin yanı sıra, cep telefonu desteği de gerektirmektedir. MMS destekli cep telefonunuz var ise, operatörünüze uygun MMS ayarlarını kaydedip servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Servis ücreti standart mesajdan farklıdır

MMS servisinin ücreti, standart mesajlaşma ücretlerinden farklılık gösterebilir. Turkcell, Vodafone ve Avea bu ücreti belirler ve kullanım koşulları operatöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bazı operatörlerden diğer operatörlere MMS yollamak mümkün olmayabilir.  Günümüzde artık MMS pek kullanılan bir yöntem değil. Akıllı telefonlar çıktı çıkalı artık What's Up gibi internet üzerinden mesaj fotoğraf ve video paylaşma servisleri daha yaygın olarak kullanılıyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.