Maliye Bakanlığı'ndan kira geliri denetimi

tugbahacibayramoglu

2013 gelirlerini arttırmayı planlayan Maliye Bakanlığı kira gelirini gizleyen ya da eksik beyan edenleri takibe aldı. Bakanlık yaklaşık 1 milyon ev sahibine mektup göndererek vergi borcunu ödemesini isteyecek. Ev sahiplerinden mektupla ve gazete ilanlarıyla gerçek beyanda bulunması istenecek. 25 Mart’a kadar başvuranlara herhangi bir yaptırım yok. Ancak 25 Mart’tan sonra gerçek beyanda bulunulmazsa ağır cezalar gelecek.

İçindekiler

3 bin liralık gelire kadar muaf

Ev sahiplerinin elde ettiği kiranın vergisinin hesaplanabilmesi için yıllık gelirinin 3 bin liranın üzerine çıkması gerekiyor. Bu tutarın üzerinde kira geliri elde eden kişi beyanname vermez ise ödemesi gereken verginin iki katı ceza ile karşı karşıya kalacak. Ayrıca beyanname vermediği için özel usulsüzlük cezası da kesiliyor. Ve beyanname verene kadar günlük faiz işliyor. Kira gelir vergisiyle ilgili ayrıntıları Kira vergisiyle ilgili bilinmeyenler başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Ödenmezse ceza geliyor

Eğer ev sahibi kira geliri elde ettiği halde beyanname vermedi ise 3 bin liralık istisna tutarından da yararlanamıyor. Tespit edilmesi halinde beyanname vermeyenlerden geriye dönük 5 yıllık vergi borcu da faiziyle birlikte vergi cezası olarak tahsil edilecek. Beyannameyi Gelir İdaresi Başkanlığı düzenleyecek Geçen yıl Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile 894 bin 991 bin Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) beyannamesi doldurulmuştu. 2013 yılında ise 1 milyon 50 bin kira beyannamesini ev sahibi yerine Gelir İdaresi Başkanlığı düzenleyecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN