İçindekiler

Yeni ev alanlar ya da evi olup da kendisi kirada oturanlar, konut kredisiyle ev satın alıp kiraya verenler, kira gelir vergisinde hiç vergi ödemeyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızda kimlerin hangi şartlarda kira gelir vergisinde ne gibi indirimlerden yararlanabildiğini öğrenebilirsiniz.

Kira vergisi diye adlandırıyoruz ama söz ettiğimiz aslında bir gelir vergisi kalemi. Yıllık gelir beyannamenizde gider belirterek bazı indirimlerden yararlanmanız mümkün. Önce şunu belirtelim: Kira vergisiyle ilgili avantajlardan yararlanmak için beyannamede mutlaka gerçek gider yöntemini seçmeniz gerekir. Bunu belirttikten sonra dilerseniz tüm avantajları tek tek açıklayalım. Öncelikle de kendisi kirada oturup evini kiraya verenlerden başlayalım.

Kirada oturup evini kiraya verenler

Bir kişi sahibi olduğu konutu kiraya verip kendisi de başka bir evde kiracı olarak oturabilir. Bu durumda olanlar kira gelirini beyan ederken ödediği kirayı, aldığı kiradan düşüp hiç vergi ödemeyebilir. Sadece evinizi kiraya verdiğinizi ancak sizin de kirada oturduğunuzu belgelemeniz gerekir.

Hatta iki tane eviniz var diyelim bir tanesinden yıllık 10.000 TL, diğerinden de yıllık 12.000 TL kira alıyorsunuz. Oturduğunuz eve de yıllık 20.000 TL kira ödediğinizde yine vergi ödemekten kurtulabilirsiniz. Ödediği kirayı aldığı kiradan düşmek isteyenlerin “gerçek gider” yöntemini seçmeleri gerekiyor. Daha önce kontu kira gelirini beyan ederken “götürü gider” yöntemini seçtiyseniz 2 yıl daha beklemeniz gerekir.

Yurtdışında oturanlar

Yine aynı şekilde yurtdışında oturduğunuz eve kira ödeyenler de Türkiye’deki evlerinden elde ettikleri kira gelirini gerçek gider yöntemiyle vergiden düşebilir. Yurtdışındaki kiranızı belgeleyip Türkiye’deki kira gelirinizi düşebilirsiniz. Ancak yurt dışında işçi olarak çalışan Türk vatandaşları dar mükellef statüsünde oldukları için bu olanaktan yararlanamazlar.

Konut kredisi kullanarak ev ya da iş yeri satın alanlar

Kredi faizini kira gelirinden düşüp vergi vermeyebilirsiniz. Bu durumda konut kredisiyle satın almak size avantajlı gelebilir. Vergiden sadece faizi düşebiliyorsunuz ancak kredilerde ilk yıllar daha yüksek faiz ödendiği için çoğu kez vergi ödemek durumunda kalmazsınız ya da çok az ödersiniz. Ayrıca sadece konut değiş iş yeri satın alanlar için de bu avantaj geçerli. Bunun için de gerçek gider yöntemini seçmeniz gerekiyor.

Yeni ev satın alanlar

Kiraya verdiğiniz konutu, son 5 yıl içinde satın aldıysanız ciddi bir avantajınız var. Pek çok kişi bilmez ama 5 yıl boyunca kira gelir vergisi ödememeniz mümkün. Burada Alo Maliye'nin verdiği örneği kullanabiliriz: Diyelim ki Ahmet Bey 250 bin TL’ye satın aldığı evden 12.000 TL kira tahsil eder. Ancak evi satın almak bedelinin 250 bin TL yüzde 5’i 12.500 TL’yi düşebilir ve bu durumda hiç vergi ödemeyebilir. Bu hakkınız 5 yıl için ve 2007 yılından sonra alınan evler için geçerli. Ayrıca beyannamenizi mutlaka gerçek gider olarak seçmeniz şart. 5 yıl süreyle satın alma bedelinin yüzde 5’ini o evden aldıkları kira gelirinden düşüp hiç vergi ödemeyebilirler.

Amortisman, sigorta ve bakım giderleri de düşebilir

Kiraya verdiğiniz evin bakım onarım giderlerini de Emlak Vergisi’nden düşürebilirsiniz. Yine aynı şekilde evin sigorta giderleri, emlak vergileri kira gelirinden düşebilir.

Bu noktalara dikkat ederek bu yılki gelir vergisi beyannamenizle ciddi tasarruf edebileceğinizi umuyorum!


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar