Likya Turu (Gökova, Fethiye) önerileri

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Yaz geldi hepimiz alternatif tatil planları yapıyoruz. Tatilini sadece otelin içerisinde geçirmek istemeyen, hem deniz hem de seyahat keyfi yaşamak isteyen çok arkadaşım var. Hepsine Likya Turu olarak da bilinen ve Fethiye’den başlayıp Kemer’e kadar uzanan Antik Likya uygarlığı üzerindeki koylarda tatil yapmalarını öneriyorum. Likya turu yaparak hem tarihi yerleri, antik kentleri gezebilir hem de Akdeniz’in harika sularında tekne keyfi yapabilirsiniz. Ben “Turlardan bağımsız kalıp gezerek, özgürce ve kafama göre Likya turu yapmak istiyorum” derseniz bu yazıdan ayrılmayın. İşte sizlere Likya turu tatil önerileri…

İlk durak Akyaka

Turumuza Gökova Körfezi’nden başlıyorum. Akyaka, kendine özgü mimarisi olan evleri, akvaryumu andıran Azmak çayıyla harika bir yer. Akyaka’dan her sabah Gökova’nın koylarını gezebileceğiniz tekne turları kalkıyor. Akyaka’da konaklama yapabileceğiniz oteller de var. Akşamı Azmak çayı kenarında bir şeyler yemek, o çay üzerinde kayıkla gezmek harika olacaktır. Fethiye ya da Ölüdeniz’de konaklayın Akyaka’dan sonra ikinci durağımız Fethiye. Zaten Akyaka-Fethiye arası 120 km ve yol 1,5- 2 saat sürüyor. İster Fethiye merkezde, isterseniz de merkeze 15 km uzaklıkta Ölüdeniz’de konaklayın. Fethiye için 2 ya da 3 gün boyunca yapabileceğiniz tekne turları var.

Tekne turlarına mutlaka katılın

Fethiye merkezden kalkan 12 Adalar tekne turlarına mutlaka katılın. Ertesi gün Patara’ya gidip Dalyan’da tekne turlarına binebilirsiniz. Eğer daha önce Dalyan’a gitmediyseniz burayı da atlamayın. Dalyan’da dere boyunca çok şirin oteller var. Yine meşhur Kral mezarlarını izleyerek Iztuzu Plajına varabilirsiniz. Bu plajda çok geniş kumsalı olan bir yer. Hatta şansınız varsa kumsal boyunca yumurtalarını bırakmak için karaya çıkan ünlü deniz kaplumbağaları, caretta carettaları da görebilirsiniz.

Dalyan ve Iztuzu Plajı

İster Dalyan’da kalın, isterseniz de yeniden Fethiye’deki otelinize dönebilirsiniz. Böylece bavul toplamak zorunda kalmazsınız. Fethiye merkezindeki otelleri görmek için Fethiye otelleri sayfamıza göz atın. Ölü deniz otelleri için Ölüdeniz otelleri ya da Dalyan otelleri sayfamıza bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Haziran ayı için fiyatlar uygun. 

Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi

3. gün yapacağınız tekne turu için de Ölüdeniz’e gitmeniz gerekir. Ölüdeniz’den kalkan tekne turlarıyla Kelebekler Vadisi, Nikolas Vadisi gibi yerler görülebilir. Böylece isterseniz 3 günü tekne turuyla geçecek ve 1-2 gün de Fethiye’de kalabileceğiniz bir gezi planlayabilirsiniz. Tekne turlarının fiyatları pazarlığa göre değişse de genelde 30 TL. Öğle yemeği de veriyorlar. Hoş, teknelerde verilen öğle yemekleri öyle çok güzel olmuyor ama ızgara balık veren tekneler de var. Fethiye’de Çalışlar Plajı ya da Ölüdeniz plajlarında denize girebilirsiniz. Hatta ekstrem sporlara meraklıysanız Babadağlar’da yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Sizlere 3-5 günlük bir Likya turu önerisi sundum. Ancak “Daha ayrıntılı Likya turu yapabilirim, vaktim ve nakdim var” derseniz Kemer’e kadar uzanan Kaş, Kalkan ve Demre’yi de içine alan uzun Likya turu da yapabilirsiniz. Ancak Kaş, Kalkan, Demre ve Kaleköy’ü içine alan tur önerilerini bir başka yazıda paylaşmak istiyorum. Şimdiden iyi tatiller. Unutmayın seyahate çıkmadan önce dersinizi iyi çalışın. Önerilerimize kulak verin, otel sayfalarından otelleri ve fiyatlarını araştırın, uçakla gidecekseniz erkenden bilet almaya çalışın, böylece tatiliniz hem daha keyifli hem de daha ekonomik geçecektir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar