• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi için eş rızası şartına yeni düzenleme geliyor

Kredi için eş rızası şartına yeni düzenleme geliyor

tugbahacibayramoglu

İşadamlarını isyana sürükleyen yeni Borçlar Kanunu'nun "Ticari kredilerde eş rızası aranması" şartına yeniden düzenleme getiriliyor.

İşadamlarının itirazları kabul gördü ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, bu düzenlemeyi gözden geçirmek için komisyon kurduklarını açıkladı. Bu konuyla ilgili çok tepki aldıklarını belirten Yazıcı kurulan komisyonun çalışmalara başladığını açıkladı.

İçindekiler

Komisyon kuruldu

1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Yasası ve Borçlar Kanunu yazısında da bahsettiğimiz gibi işadamlarının kredi çekerken ya da kefil olarken eşlerinden izin almaları gerekiyordu. Bu süreçte işadamları hem hızlı hereket edemez oldu, bazıları da eşlerini iknaya zorlandı. Bakanlığa bu konuda çok fazla şikayet geldiği açıklandı.

Tepkiler büyüdü

Bazı bankaların birkaç ay önce çekilen krediler için bile eşten izin istemesi üzerine tepkiler büyüdü. İşadamları ticari kredi çekebilmek için tatildeki eşini çağırmak onunla bankaya gitmek zorunda kalıyordu. Kadınların da kendi mal varlıkları bu durumda kefalete rıza talebi de durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirdi. Bakanlığın yeni düzenlemesiyle bu konudaki sıkıntıların giderilmesi bekleniyor. Enuygun olarak Borçlar Kanunu'ndaki tüm bu düzenlemeleri hakkındaki gelişmeleri size aktarmayı sürdüreceğiz...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN