1 Temmuz yeni Türk Ticaret Kanunu ve getirdiği değişiklikler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bu aya hayatımızda bir çok yenilikle girdik. Çoğu yeni Türk Ticaret Kanunu'yla, bazıları da düzenlemelerle gelen bu yeniliklerle 1 Temmuz’dan itibaren balkonda mangal yapmaktan, A tipi buzdolabı zorunluluğuna, eşten habersiz kefil olamamaktan, sevgiliye de tazminat hakkı verilmesine kadar pek çok farklı konuda düzenlemeye gidildi. 1 Temmuz'dan itibaren hayatımıza giren değişikliklerin bazılarını sizlerle paylaşmak istedim.

Kredi faizinde tavan sınırlaması

Taksitli satış ve tüketici kredilerinde dürüst davranılmaması haksız rekabet sayılacak. Uygulanan vade farkı ve taksit sayısı net bir biçimde açıklanacak. Bankaların konut kredilerinde kalan kısmı tüketici kredisi olarak çektirmesine izin verilmeyecek. Kanunun 88. Maddesi faiz oranlarına da tavan getiriyor. Tüketici, konut ve otomobil kredileri için de geçerli olarak faizde tavan sınırlaması yapılacak.

Borcunu yeniden yapılandırana yeni bir şans

Geçtiğimiz yıl çıkan vergi affında iki taksit ödeyemediği için yapılandırma hakkını kaybedenlere de şans geliyor. 1 Temmuz’da başlayan bu yeni tebliğe göre mükellefler borçlarını gecikme faizleriyle birlikte 31 Temmuz’a kadar öderlerse yeniden yapılandırma hakkı elde edecekler.

Mangal yakmak tahliye sebebi

Yeni yasada ev sahibi ve kiracılarla ilgili de bir çok düzenleme de var. Mesela artık elektrik ve su borcunun ödenmemesi veya balkonda mangal yakılması tahliye sebebi sayılabilecek.

Otobüs firmaları hareket saatlerinde gecikme yapamayacak

Yeni yasaya göre yolcu taşımacılığında sefer yapılmamışsa ve hareket saatinde çok fazla gecikme yapılırsa yolcu, ödediği ücreti ve varsa zararını isteyebilecek. Bagaj için ayrı bir ücret ödemeyecek. Firmalar bilette belirtilen yerin başka bir kişiye verilmemesi aracın belli saatten önce hareketi nedeniyle yolcunun yetişememesi gibi nedenlerden sorumlu tutulacak.

Eşten habersiz kefil olamazsınız

Yine eşler birbirlerinden habersiz kredilere kefil olamayacak. Evli olanlar arkadaşlarına kefil olabilmek için eşlerinden onay almak zorundalar. İşverenler, işyerlerinde psikolojik ve cinsel tacizleri önlemekle sorumlu olacaklar.

Eski tip buzdolapları değişiyor

1 Temmuz’dan itibaren A sınıfı dışındaki buzdolaplarının satışı ve ithalatı yasaklanacak. Türkiye genelinde halen ev ve işyerlerinde kullanılan yaklaşık 15 milyon B ve C sınıfı buzdolapları da kademeli olarak A sınıfı buzdolapları ile değiştirilecek.

Ekmekte az tuz, bol kepek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin standardını belirleyen tebliğe göre de az tuzlu, bol kepekli ekmekler üretilecek. Ekmekler ayrıca daha hijyenik şartlarda satılacak. Yeni dönemde, ekmekler 55 randımanlı un yerine 65 randımanlı undan üretilecek. Ekmekteki tuz oranı da yüzde 1.75’ten yüzde 1.50’ye düşürülecek.

Sevgiliye de tazminat hakkı geliyor

Yeni yasada hakim sadece ölümle değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek. Yeni yasada nikahı olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat isteme hakları olacak.

Patronlar şirket kasasından para çekebilecek

Yeni dönemde şirket yönetiminde çaycı, hizmetli olmayacak. Çok tartışılan ve yasada son dakika düzenlemeye gidilen bir diğer değişiklikte patronlarla ilgili. İtirazlardan sonra patronların şirket kasasından nakit çekmelerine izin verildi. Ancak belli sınırlamalar var. Anonim şirket yapısında blokoj yeniden geldi. Sermayenin yüzde 25’i tescilden önce, kalanı da 24 ay içinde şirket adına bankaya yatırılacak.

İnternet sitesi bulundurma zorunluluğu kalktı

Yeni Ticaret Kanunu’na göre her şirket internet sitesi kurmak zorunda olmayacak ancak internet sitesi bulundurma zorunluluğu olanlar, işletmeyle ilgili tüm bilgilere sitede yer verecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulan sermaye şirketlerinden internet sitesine sahip olanlar, üç ay içinde internet sitelerinin içeriklerini kanunun öngördüğü şekilde düzenleyecek.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar