Kredi borcu olana da kentsel dönüşüm kredisi

tugbahacibayramoglu

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenlerden, konut kredisiyle ev satın alıp henüz borcu bitmemişler de faydalanabilecek. Kentsel dönüşüm konusunda kararlı adımlar atan hükümet, kara listedekilere kredi desteğinden sonra mevcut kredisi bitmeyenlere de destek verme kararı aldı.

Kentsel dönüşüme tabi tutulan bir evi olan kişi örneğin bu evini, 10 yıl vadeli konut kredisi ile almış ve sadece 2 yılını ödemişse bile kendisine faiz desteği verilecek. Hatta bankaların reddetmesi halinde krediyi devlet yenileyecek. Konutun riskli yapıda bulunmasına yönelik rapor alınması yeterli olacak.

İçindekiler

Faizin yüzde 4’ünü devlet karşılayacak

Star gazetesinde yer alan habere göre bu raporu alan bir kat maliki, öncelikle bankasına başvurarak kredinin afet yasası kapsamına alınmasını isteyecek. Bankası kabul etmezse, kredi sahibi vatandaş anlaşmalı iki bankaya daha giderek, kredisinin afet yasası kapsamına alınmasını isteyecek. Bankalardan kredinin afet yasası kapsamına alınmasına onay çıkarsa, faizin yüzde 4'ünü devlet üstlenecek.

Bankalar kabul etmese bile devreye bakanlık girecek

Üç banka da talebe ret yanıtı verirse, devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girecek. Üç bankadan da 'kredi yenilenmedi' yazısı alan vatandaş, bakanlığa kredi için başvuruda bulunacak. Bakanlık ilgili vatandaşa afet kredisi kullandıracak. Bu kredi ile borç kapatılabilecek veya yeni konut satın alınabilecek. Bakanlık ise kredi karşılığında konuta birinci derece ipotek koyacak.

Mevcut uygulamada örneğin 80.000 TL konut kredisi çeken bir kişi yaklaşık 18 bin TL faiz ödemesi yaparken kentsel dönüş kredisi kapsamında yaklaşık 9 bin TL’lik faiz kazancı olacak. Evini yenileye kişi uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi alarak hem evini yenilemiş hem de uygun koşullarda kredi almış olacak.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN