Konut kredisi kullanarak ev satın almayı düşünüyorsunuz ancak kredi kullanabilmek için bazı şartlar gerekli. Kredi kullanmadan önce dikkat edeceğiniz bu tavsiyeler sayesinde daha yüklü tutarda ve sorunsuz kredi kullanma fırsatınız olacaktır. İşte konut kredisinin daha kolay onaylanmasını sağlayacak 7 ipucu..

İçindekiler

1-Kredi notu

Konut kredisi kullanmadan önce kredi notunuzun kredi kullanabilir düzeyde olması gerekir. Geçmiş kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız bu notu aşağı da çekebilir, yukarı da. Bu yüzden ödemelerinizi çok düzenli yapın. 1-2 günden bir şey çıkmaz diye düşünmeyin. Çünkü eğer kara listeye girerseniz çıkmanız uzun zaman alır. Daha önce hiç kredi ya da kredi kartı kullanmadıysanız da düşük limitli de olsa bir kredi kartı temin edin. Kısacası dikkatli ve düzenli kullanım alışkanlığı edinin. Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu’ndan öğrenebilirsiniz.

2-Peşinat için birikim yapın

Konut kredisi kullanmanın önemli koşullarından biri de peşinattır. Bankalar satın alacağınız evin en azından %25'ini peşin olarak isteyecektir. Eğer peşinatınız yoksa Konut kredisine peşinat bulma yolları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Dilerseniz ihtiyaç kredisi çekip bu parayı bankaya koyup, kredi peşinatı da yapabilirsiniz. Ancak bu taksit ödemeleri kredi limitinizi etkiler. Örneğin ev satın almaya karar vermeden 1-2 yıl önce ihtiyaç kredisi çekip bunu ev peşinatı yapabilirsiniz.

3- Evi aramaya başlayın

Tüm bu kriterleri yerine getirirken bir yandan da ev aramaya başlasanız iyi olur. Çünkü bazen istediğinizi evi kolay bulamıyorsunuz. Gezip dolaşıp, ne istediğinize net bir karar vermeniz gerekir. Satın almak istediğiniz evin semtini, evin özelliklerini iyice bir kafanızda netleştirin. Aksi taktirde kafanız çok karışır ve doğru karar veremeyebilirsiniz. Örneğin yeni evli ya da evleneceklere 2+1 daire, çocukluysanız da site dairesi aramak iyi bir tercih olacaktır. Yine deprem riski olan ya da çok eski evlere kredi çıkmama durumu olabiliyor. Hatta eksper göndermeden tapudan evi kontrol etmeniz de size zaman kazandırır. Eğer projeden ev satın alacaksanız iyice dolaşıp bilgi sahibi olun. Hatta bazen bankalar projeler için çok cazip koşullarda kredi lansmana özel faiz oranı da sunuyor.

4-Aynı iş yerinde çalışıyor olmak avantaj

Bankalar konut kredisi kullandırırken genel olarak aynı iş yerinde en az 6 ay çalışma zorunluluğu ararlar. Aynı iş yerinde birkaç yıl çalışmış olmanız iyi bir referanstır. Örneğin yakın tarihte kredi kullanmayı düşünüyorsanız iş değişikliğini biraz ertelemenizde yarar var.

5-Evli olmak avantaj

Kredi kullanırken eşinizin geliri de hane halkı gelirine katılır. Bu durumda kredi alma ihtimaliniz daha çok yükselir. Ya da daha yüklü kredi kullanma ihtimaliniz olur. Çünkü bankalar konut kredisinde hane halkı gelirine bakar. Evli değilseniz de sizinle birlikte aynı evde yaşayan anne baba gibi hane halkının da gelirini gösterebilirsiniz.

6- Gelirinizi yükseltmenin yolunu bulun

Maaşınızı arttırmanın, gelirinizi yükseltmenin ya da borçluluk oranınızı düşürmenin yollarına bakın. Daha yüksek tutarlı kredi çekebilmek için gelirinizi arttırmanız ya da borç yükünüzden kurtulmanız lazım. Bankalar kredi kullandırırken aylık taksitlerin gelirinizin %60’ın aşmamasını ister. Örneğin maaşınız 3.000 TL ise 1.800 TL eşininiz de çalışıyorsa 2.000 TL ve biraz üzeri aylık taksiti olan kredi kullanabilirsiniz.

7-Kredileri karşılaştırın 

Kredi kullanmadan önce bankaların kredi faiz oranlarına ve kredi kullanım koşullarına mutlaka göz atın. Bunun için banka banka dolaşmadan Enuygun.com gibi karşılaştırma sitelerinden yardım alabilirsiniz. Yine uygun bulduğunuz bir bankanın müşteri olup, örneğin birikiminizi o bankaya yatırıp daha cazip koşullu kredi kullanma imkanı bulabilirsiniz.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN