Konut kredisiyle ev satın almak isteyenlerin en çok yakındığı şey kredi kullanımı için aranan %25 peşinat şartı. Krediyle ev satın alabilmek için bir miktar peşinatınız olması şart. Eskiden evin neredeyse tamamına kredi çıkabiliyordu, sonra yasalarla peşinat şartı kesinleşti. Artık krediyle satın alacağınız evin en az %25’i kadar peşinat ödemesi yapmanız şart. Peki hiç peşinatınız yok ve ev satın almayı düşünüyorsanız ne yapabilirsiniz?

İçindekiler

Peşinat için ihtiyaç kredisi

Anne baba gibi aileden birine peşinat için ihtiyaç kredisi kullandırabilirsiniz. Örneğin ayda yaklaşık 1.100 TL civarında taksitle 36 ay vadeli 30.000 TL kredi çekebiliyorsunuz. Eğer aile geliriniz iki kredi taksitini eş zamanlı ödeyebilecek seviyede ise eşiniz, ihtiyaç kredisi çekerek bunu peşinat yapabilir. Siz de konut kredisi kullanabilirsiniz. Ya da yine böyle bir kredi çekip bu parayı kenara atabilirsiniz. Siz taksit taksit kredi ödemesi yaparken, kullandığının kredi tutarını bankaya mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Gönlünüze göre ev bulduğunuzda ise bunu peşinata sayabilirsiniz. Böylece 100.000 TL konut kredisi kullanarak 130.000 TL ye kadar ev satın alabilirsiniz.

Mevduat hesabı açma

Yeni evli bir çiftsiniz ya da evlenmeyi düşünüyorsunuz o zaman bir birikim hesabı açmanın da tam zamanı. Bir an önce birikimleriniz için tek başınıza ya da ortak hesap açabilirsiniz. Hem para biriktirir hem de mevduat faizinden faydalanabilirsiniz. Örneğin 10.000 TL mevduatınıza 1 yıl için yaklaşık 1000 TL’yi bulan mevduat faizi alabilirsiniz. Hatta maaş hesabınıza talimat vererek aybaşında birikim için maaşınızdan kesintinin yapılmasını isteyin. Aksi taktirde ay sonunda ‘param bitti’ deyip birikim yapmaktan vazgeçebilirsiniz. Araştırmalar birikime yani tasarrufa ayrılan paranın aybaşında ayrılabileceğini gösteriyor.

Altın, BES ya da dövize yatırım

Para biriktirmek için farklı yöntemleri de değerlendirebilirsiniz. Altına, dövize yatırım yapabilir ya da BES başvurusu yaparak %25 devlet katkısından faydalanabilirsiniz. Ev satın alacağınız zaman bu birikimleri bozmanız yeterli olacak. Belki her zaman altın ya da dövizden kazançlı çıkmayabilirsiniz ancak piyasayı biraz takip ederseniz ya da yatırım uzmanlarının görüşlerine bakarsanız daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Ek iş yapabilirsiniz

Ev satın almak için gereken parayı ek iş yaparak biriktirebilirsiniz. Hatta bu konuda kendinizi şartlayın ve ek iş kazancınızı mutlaka peşinat için açacağınız hesaba yatırın. Unutmayın damlaya damlaya göl olur. Aylık 300-500 TL’lik bir ek iş, sizin yılda 5.000 TL’den fazla birikim yapmanızı sağlar. Eşiniz de 5.000 TL’lik bir birikim yapsa yılda 10.000 TL’den fazla birikimi kenara atmış olursunuz.

Arabanızı peşinata saymaya ne dersiniz?

Bazı insanlar arabasıyla yani otomobiliyle platonik bir bağ kurabiliyor, ya da otomobilin sağladığı konfordan vazgeçmek istemiyor oysa arabanızı satıp bunu da peşinata sayabilirsiniz. Alacağınız evi toplu taşımaya yakın şehir merkezinden seçerseniz, otomobile aslında o kadar da ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Tüm çabanıza rağmen toplu taşıma ile ulaşımda sıkıntı yaşarsanız, evinizi aldıktan sonra bir miktar ihtiyaç kredisiyle yeni bir araba satın alabilirsiniz. Unutmayın ev fiyatları yükseldiği için birkaç yıl beklemek bazen işinize yaramayabilir. Oysa ki birkaç ay arabasız idare edip yeniden kendinize bir otomobil satın alabilirsiniz. Birikimlerinizi otomobile ya da arsa vs benzeri yatırımlara da yönlendirebilirsiniz. Yine ev satın alırken bu arsayı ya da otomobili nakde çevirebilirsiniz.

Başka bir eve ipotek

Kendinizin eşinizin ya da aileden birinin evini ipotek göstererek de peşinat olmadan ev sahibi olabilirsiniz. Yalnız bu biraz karışık bir işlem. Bir başka eve ipotek konularak, satın alacağınız evi de ipotekleyerek evin %100’üne konut kredisi kullanabiliyorsunuz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar