Gidiş dönüş bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gidiş dönüş bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Fiyatı genelde daha uygun olduğu için uçak bileti satın alırken gidiş dönüş almayı tercih ediyoruz. Evet gidiş dönüş bileti satın almak özellikle de yurt dışı uçuşlarında oldukça hesaplı. Ancak gidiş dönüş bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı şartlar var.

Uçuş saatiniz değişmiş olabilir!

Uçuş saatiniz değişmiş olabilir!

Bakanlar Kurulu kararıyla bu sene kış saati uygulaması kalktı. Artık yaz ve kış saati gibi iki farklı saat dilimi kullanmayacağız. Saatler daha önce hazırlanan programlara göre 30 Ekim’de bir saat geri alınmayacağı için, havayolu firmaları da uçuş saatleriyle ilgili düzenlemeler yapıyor.

Uçakta hangi koltuk sınıfı vardır ve özellikleri nelerdir?

Uçakta hangi koltuk sınıfı vardır ve özellikleri nelerdir?

Aslında aynı uçağa binsek de koltuğumuza göre ücret ödüyoruz. Nasılsa aynı uçak niye farklı bir fiyat ödeyeyim diyen olabilir konforu nedeniyle aynı biletin 1 kaç katı fiyatı ödemeye razı olan da. Öyleyse uçakta hangi koltuk sınıfları vardır ve özellikleri nelerdir.

Uçak yolculuğuyla ilgili az bilinen haklar

Uçak yolculuğuyla ilgili az bilinen haklar

Alerjik ya da hastalık gibi bir takım elde olmayan sebepler yüzünden uçmaktan çekinenler olabilir. Oysa ki havayolları bu tür özel durumlar için destek olabiliyor. Örneğin fındık fıstık ya da benzeri yiyeceklere alerjiniz olabilir veya çocuğunuzun. Bu durumda 'Ya uçakta alerjim artarsa” diye düşünüp uçmaktan vazgeçmeyin. Öncesinde belirtmeniz durumunda havayolu firmaları bu tip durumlara olumlu yaklaşıyor ve alerjiniz olan yiyeceklerin uçakta dağıtımına izin vermiyor. Hatta pilot bile anons yaparak diğer yolculardan bu duruma duyarlı olmalarını isteyebiliyor.abilirsiniz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Uçak korkusunu yenmek için 10 öneri

Uçak korkusunu yenmek için 10 öneri

Uçak yolculuğu uzak mesafeleri çok kısa sürede almamızı sağlayan konforlu bir yolculuk türü. Ancak uçak fobisi olanlar için yolculuk bir kabusa dönüşebilir. Benim gibi uçak fobisi olan bir eşiniz varsa ve de uzun yolculuklar için uçak kullanmak zorunda kalıyorsanız, fobinizi hafifletecek öneriler verebilirim. Bizde işe yaradı; denemeye değer... .

Kalp hastalarının uçak yolculuğu öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Kalp hastalarının uçak yolculuğu öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Uçak yolculuğu ve özellikle de uzun mesafeli uçuşlar metabolizmamızda birtakım değişikliklere neden oluyor. Biz etkisini pek hissetmiyoruz ancak artan basınç nedeniyle damarlarımız büzüşüyor, kan basıncımız yükseliyor, normalden daha çok sıvı kaybediyoruz. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlar bu tip etkilere daha açık ve hassas oldukları için uçak yolculuğu yapmadan önce bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Uçuş öncesi ve esnasında bu gerekli tedbirleri alanlar, riski asgari düzeye indirerek rahat bir yolculuk gerçekleştirebiliyor.

Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken nezaket ve görgü kuralları

Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken nezaket ve görgü kuralları

İnsana dair her ortamın ve her sistemin kendine özgü yazılı olmayan kuralları var. Uygarlığımız; zamanla oluşagelmiş, nesilden nesile aktarılmış, zorunlu olmayan ancak uyulduğu takdirde işleyişi kolaylaştırıp hayatı daha konforlu hale getiren görünmez kurallarla örülü. Nezaket ve görgü kuralları da bunlar arasında. Yerine ve zamanına göre farklılık gösterebilen bu kurallara uymamanın bir cezası yok ancak bunlara uygun davranmayanlar toplumda, "görgüsüz" veya "kaba" olarak nitelendiriliyor. Tıpkı yaşamın her alanında olduğu gibi uçak yolculuğu sırasında, kabin içindeyken de uymamız gereken görgü ve nezaket kuralları var. İşte A'dan Z'ye o kurallar:

Diyabet hastalarının uçuş öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Diyabet hastalarının uçuş öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Uçak yolculuğu çoğumuz için keyifli ve heyecan verici bir deneyim. Ancak tüm hayatınızı etkileyen diyabet gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa uçmadan önce mutlaka birtakım önlemler almanız gerekiyor. Bu önlemler uçuşunuzu daha konforlu hale getireceği gibi olası riskli durumlarda hayat kurtarıcı da olabiliyor. Özellikle uzun, aktarmalı ve okyanus ötesi uçuşlarda bunlara dikkat etmek daha da hayati bir boyut kazanıyor. Siz de diyabet hastasıysanız, yola çıkmadan önce bunlara dikkat ederek daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz:

Havayollarının hamile yolcu kabul prosedürleri

Havayollarının hamile yolcu kabul prosedürleri

Hamilesiniz ve uçakla seyahat etmek istiyorsunuz. Biletinizi aldınız, valiziniz hazır. Peki havayolu şirketlerinin hamile yolculara ilişkin prosedürleri olduğunu ve bunlara uymazsanız uçuşa kabul edilmeyeceğinizi biliyor musunuz? Üstelik sorunlu bir hamilelik yaşıyorsanız bu kurallara dikkat etmek, siz ve bebeğinizin sağlığı açısından da oldukça önemli. Uçuş günü tatsız bir sürprizle karşılaşmamak, uçağın kapısından dönmemek için havayolu şirketlerinin uyguladığı bu prosedürleri bilmenizde fayda var. İşte o prosedürler ve uçuştan önce hazırlamanız gereken belgeler:

Bebeğinize nasıl pasaport çıkarırsınız?

Bebeğinize nasıl pasaport çıkarırsınız?

Ailece yurt dışına çıkacaksınız. Pasaportunuz da vizeniz de hazır; peki ya kısa süre önce aranıza katılan, hayatınıza anlam ve mutluluk katan en değerli varlığınızın, bebeğinizin? Evet kimliği var ama yurtdışı seyahat için bu yeterli değil. Bebeğiniz de tıpkı sizin gibi bir birey. Dolayısıyla ona da bir pasaport çıkarmanız gerekiyor. Üstelik de prosedür daha basit değil; kendinize pasaport çıkarmak için neler yaptıysanız bebeğiniz için de geçerli. Hatta ek evrak da isteniyor. İşte 5 adımda, bebeğinize pasaport çıkarmak için yapmanız gerekenler.

x