Konut satışlarında rekor kırıldı!

Konut kredisi faiz oranlarında sunulan destek kampanyası ve bankaların avantajlı düşük faiz oranlarına bağlı temmuz ayında konut satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı. Kamu bankaları, haziran ayında konut kredisini sıfır evler için %0,64, ikinci el evler için %0,84’e düşürmüştü. Bu çok avantajlı ve düşük faiz oranı nedeniyle konut satışları, temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayıyla kıyaslandığında %124,3 arttı ve toplamda 229 bin 357’ye ulaştı. Bu da tüm zamanlarla kıyaslandığında bir rekor. Daha önce 2019 yılının Aralık ayında, 202,074 konutla en yüksek satış rakamı gerçekleşmişti.

Devamını Gör

Konut kredisinde düşen oranlar satışları artırdı

Kamu bankaları sıfır konutlar için %0,64, ikinci el konutlar içinse %0,74 faiz oranı uygulamaya başladılar. Özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarını %1 altına düşürdü. Faiz oranlarındaki indirimli kampanyalar hala devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre, konut satış oranlarında geçen yıla göre büyük bir artış görüldü.

Devamını Gör

İhtiyaç ve konutta kredi talebi ikiye katlandı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 2013 yılının ilk beş ayında konut ve ihtiyaç kredilerine olan talep, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre iki kat arttı. Buna karşılık, yılın ilk beş ayında gerçekleşen kredi büyümesi, geçen yıla göre, ihtiyaç kredilerinde yüzde 70, konut kredilerinde ise yüzde 170 olarak gerçekleşti.

Devamını Gör

Konut satışları rekor kırdı

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim ev satışlarını ciddi olarak etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016yılında 1 milyon 341 bin 453 konut satıldı. Bu tüm yılların rekor satışı.

Devamını Gör