İhtiyaç ve konutta kredi talebi ikiye katlandı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 2013 yılının ilk beş ayında konut ve ihtiyaç kredilerine olan talep, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre iki kat arttı. Buna karşılık, yılın ilk beş ayında gerçekleşen kredi büyümesi, geçen yıla göre, ihtiyaç kredilerinde yüzde 70, konut kredilerinde ise yüzde 170 olarak gerçekleşti.

Devamını Gör

Konut satışları rekor kırdı

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim ev satışlarını ciddi olarak etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016yılında 1 milyon 341 bin 453 konut satıldı. Bu tüm yılların rekor satışı.

Devamını Gör

Konut satışlarında düşüş var

Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrası konut kredileri faiz oranları da yükseldi. Geçen sene 120 ay vadede 0.66’ya kadar gerileyen faiz oranları; %1.22’ye kadar yükselince, tüketicilerin konut kredisine dolayısıyla da konut satışına olan ilgisi de azaldı.

Devamını Gör

Konut satışının lideri İstanbul

2013 yılında 234.789 konut satışı ile İstanbul, Türkiye’de en fazla konut satılan şehir oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in verilerine göre İstanbul’u 137.773 konut ile Ankara ve 72.421 ile İzmir izledi. İzmir ve Ankara’nın toplamı İstanbul’u yakalayamadı.

Devamını Gör
x