Konut kredisi faizlerinde son durum ne?

nihanbayram

Konut fiyatlarında yaşanan artışlar nedeniyle ev almayı planlayanlar, gözlerini konut kredisi faizlerine çevirmiş durumda. 2020 yazında yapılan düşük faiz oranı kampanyasına benzer bir indirim bekleyenler için konut kredisi faizlerindeki son durumu inceledik.

Beklentilerin faizlerin düşeceği yönünde

Demir ve çimento gibi temel inşaat malzemelerinde yaşanan zam oranları konut fiyatlarına da yansıyor. Bu nedenle de birçok büyük şehir ve bu şehirlerin özellikle bazı ilçelerinde konut fiyatları artmış durumda. Ev almayı hayal eden vatandaşlar ise bu durum karşısında bir faiz indirimi yapılmasını bekliyor. Özellikle 2020 yılında yapılan konut kredisi kampanyasının yeniden gündeme gelmesi ev alacakların en büyük beklentileri arasında. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren sektör yetkilileri, faiz oranlarının geçtiğimiz yıl ki kadar olmasa da %1’in altına düşüreleceğini bekliyorlar. Genel tabloya bakıldığında en geç 2022 başında faiz oranlarının düşeceğini düşünen yetkililer, bankaların bu indirime hazırlık yapıyor olabileceğini öne sürüyorlar.

Kampanyaların süresi de önemli

Konut kredisi faizlerinde özel indirim kampanyaları yapıldığında bu indirimlerin geçerli olduğu süreler de önem taşıyor. Sektör yetkilileri kampanyanın süresinin en az 1 yıl olmasının çok daha etkili olacağı yönünde görüş bildiriyorlar. Tabii bu indirim süresinin uzun olması konut sahiplerinin ev fiyatlarını artırmasına da sebep olabilir. Bu nedenle böyle bir indirim yapılmaya başlandığı ilk dönemde hızlıca karar verip ev almak çok daha karlı çıkmanıza yardımcı olabilir.

Şu an faiz oranları nasıl?

Birçok kişi faiz oranlarının düşmesini beklerken bazı vatandaşlar da konut fiyatlarının devam eden artışı nedeniyle ellerini çabuk tutmak istiyor. Özellikle faiz indirimi geldiğinde fiyatların artacak olmasından endişlenenler, beğendikleri evi almak için kredi çekiyorlar. Eğer siz de beğendiğiniz bir evle karşılaştıysanız, bu evin satılma riskini göz önünde bulundurup satın almak için kredi çekebilirsiniz. Konut kredisinde şu an en düşük faiz oranı %1,37. Örneğin 500.000 TL’lik bir konut kredisi çekecekseniz aylık taksit tutarı 8.513 TL, toplam geri ödeme ise 1.024.924 TL oluyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
406 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN