• Anasayfa
  • Bilgi
  • Evlerin hem fiyatları hem de satışları düşüyor

Evlerin hem fiyatları hem de satışları düşüyor

tugbahacibayramoglu

Konut fiyatlarında geçtiğimiz yıllara nazaran artış değil aksine bir miktar düşüş olduğundan söz etmiştik. Fiyatlardaki bu düşüş satışlarda da kendini gösterdi ve Türkiye genelinde konut satışları Ekim 2017’de bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 oranında azaldı. İpotekli yani kredili satışlarda ise düşüş daha fazla.

İçindekiler

Satışlarda önceki yılın aynı ayına göre %5.7 düşüş var

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülke genelinde konut satışı 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5.7 oranında azalarak 122 bin 882 konut oldu. İpotekli konut satışlarında ise önceki yıla göre düşüş daha fazla. Önceki yıla göre krediyle satın alınan evlerin oranı bir önceki yılın aynı ayına göre %19.8 düştü. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında konut kredisi faiz oranlarının %0,90’a kadar gerilemişti. Sonbahar aylarında bu yüzden kredili satışlarda artış vardı. Şimdi ise banka banka değişmekle beraber %1,20’ye kadar çıkan kredi faiz oranları var.

Kredili satışlarda Artvin zirvede

TÜİK verilerinde dikkat çeken bir ayrıntı da toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il %44.8 ile Artvin. Artvin’de konutların neredeyse yarısı krediyle satılıyor. Aynı istatistikte ikinci el konut satışlarında da yine geçen yılı aynı ayına göre %3.9’lut bir düşüş var. Sıfır yeni evlere ilgi daha büyük.

Ev fiyatlarında düşüş var

Peki ya fiyatlar. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul gibi büyük şehirlerde yıllık %20’lere varan hatta geçen fiyatlar bu yıl yerinde saydı. Hatta bazı bölgelerde özellikle de lüks ve pahalı evlerin fiyatlarında düşüş var. Bağdat Caddesi gibi arz talep dengesizliğinin olduğu bölgelerde ev fiyatları geçtiğimiz yıla göre belirgin bir şekilde düştü. Fiyatlarda yakın zamanda daha da değişiklik olabilir. Geçtiğimiz yılların aksine tam 1 milyondan fazla yapı ruhsatı alındı. Ekim ayında yapılacak yasa değişikliğinden etkilenmek istemeyen müteahhitler yapı ruhsatı aldı. Ancakn arz dengesi bu 1 milyondan fazla konut stoğunu eritmeye yetecek mi? Yoksa fiyatlar daha da düşecek mi?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN