Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Temmuz ayındaki konut satış verilerini açıkladı. Geçen yılın Temmuz ayına kıyasla bu ay yıllık bazda %53 düşüş görüldü ve 107.785 konut satıldı.

En çok satış İstanbul’da yaşandı

Temmuz ayında İstanbul’da 18.884 konut satıldı ve İstanbul %17,5 ile diğer şehirlere kıyasla en yüksek payın sahibi. İstanbul’un ardından 10.605 konut satış ve %9,8 pay ile Ankara, 5.782 konut satışı ve %5,4 pay ile İzmir geliyor. Ardahan’da Temmuz ayında sadece 20 konut satıldı. Ardahan, diğer illerle karşılaştırıldığında satışın en az görüldüğü şehir oldu. Ardahan’ı 28 konut ile Hakkari, 66 konut ile Bayburt izledi.

20.553 konut ipotekli satıldı

2020 yılında kamu bankaları düşük faizli konut kredisi kampanyaları düzenlemişti ve satışlarda rekor kırılmıştı. 2020 yılının Temmuz ayında 229.357 ev satılmış ve tarihin en yüksek konut satışının görüldüğü ay olmuştu. Bu nedenle bu yıl Temmuz ayında ipotekli konut satışları, geçen yıla göre %84,3 geriledi. 20.553 konutun ipotekli satılmasıyla toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışlar %19,1 pay oranına sahip. İpotekli satışlarda da %21,2 pay ile İstanbul ilk sırada yer alıyor.

Kiralar arttıkça konut talebi de artıyor

Konut fiyatlarında inşaat maliyetlerin artması nedeniyle artış görülüyor olsa da satın alma talebi azalmıyor. Gayrimenkul hala en önemli yatırımlardan biri olarak görülüyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde kiraların artması vatandaşların krediye yönelip ev satın almasına yol açıyor. İstanbul’un merkezi konumdaki semtlerinde kentsel dönüşüm sebebiyle yeni yapılan evlerin kiraları oldukça yüksek. Uygun fiyatlı kiralanabilecek evler ise genelde deprem yönetmeliğinden önce yapılmış ya da konum olarak uzakta bulunuyor. Özellikle bu aylarda başka bir kiralık eve geçmeyi düşünüyorsanız ve kira fiyatlarının birçok merkezi semtte 3000 TL’den başladığını gözlemlemişsinizdir. %1,37 faizli, 120 ay vadeli 200.000 TL’lik konut kredisinin aylık ödemeleri ise 3.405 TL. Kiralar yükselmeye devam ederken konut kredisi ile ev sahibi olmayı değerlendirebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
414 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN