• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut fiyatının ne kadarı için kredi çekilebilir?

Konut fiyatının ne kadarı için kredi çekilebilir?

nihanbayram

Ev satın alırken konut kredisine ihtiyaç duyan kişiler, bankaların ev fiyatının ne kadarına kredi verdiğini merak ediyor. Bu oran, konut kredisi kullanacak kişilerin karşıladığı bazı şartlara göre belirleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bu konuda aldığı kararları sizin için derledik.

Bankalar evin değerinin %80’ine konut kredisi veriyor

Günümüzdeki ev fiyatları göz önünde bulundurulduğunda ev sahibi olmak için birikim yapmak yeterli olmuyor. Eldeki birikim ancak peşinat olarak kullanılabiliyor ve konut fiyatının tamamını ödeyebilmek için kredi çekmek gerekiyor. Bankalar konut kredisi kullanabilmek için müşterilerinden belirli oranda peşinat sunmalarını bekliyor. Peşinatını hazırlayarak giden müşteriler ise farklı koşullara tabii tutuluyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan kararla, konut kredisi evin toplam değerinden değil de kendi belirlediği değer üzerinden veriliyor. Yani ev sahibinin evini satmak için karar verdiği fiyata göre değil de ekspertizin eve verdiği değer üzerinden hesap yapılıyor. Buna göre, ekspertiz değerinin %80’i oranında konut kredisi çekilebiliyor. Eğer bu tutardan geriye kalan bir bölüm olursa bu tutar için ihtiyaç kredisi kullanılabiliyor. Ancak alıcı ve satıcı arasında bir pazarlık olması ya da satıcının acil nedenlerle evini satması gibi durumlarda konut fiyatının tamamı için kredi kullanımına izin verildiği durumlar da olabiliyor.

En düşük konut kredisi faizi %1,29'dan başlıyor

Eğer satın alacağınız evin ekspertiz değeri 500.000 TL ve altındaysa bedelin %90’ına kadar, 500.000 TL’nin üzerinde olması durumunda da bedelin %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Şu an en düşük konut kredisi faizi %1,29’dan başlayan oranlarla Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından sunuluyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
465 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar