Konut satışları rekor kırdı

Konut satışları rekor kırdı

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim ev satışlarını ciddi olarak etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2016yılında 1 milyon 341 bin 453 konut satıldı. Bu tüm yılların rekor satışı.

2016'da kredinin EN'leri

2016'da kredinin EN'leri

Bir yılı daha geride bıraktık. Finansal açıdan genel anlamda zor bir yıl geçirdik ancak bazı kolaylıklar da hayatımıza girdi. İhtiyaç kredilerinde vade sınırının 48 aya çıkması, konut kredisinde faiz oranlarının 120 ayda %0,88’e kadar gerilemesi gibi tüketiciye kolaylık sağlayan gelişmeler oldu. Dilerseniz 2016 yılında Enuygun.com kullanıcılarının alışkanlıklarına birlikte göz atalım.

Düşen faizler kredili ev satışını arttırdı

Düşen faizler kredili ev satışını arttırdı

Konut kredisinde %0,90'a kadar gerileyen faiz indirimi, ipotekli ev satışlarını da ciddi oranda etkiledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)'in verilerine göre kredili yani ipotekli ev satışında Ekim ayında tüm zamanların en yüksek oranına erişildi ve geçen yılın Ekim ayına göre ipotekli satışlar %72 arttı.

İstanbul'da ev fiyatları neden artıyor?

İstanbul'da ev fiyatları neden artıyor?

Özellikle İstanbul'dan ev almak isteyenlerin en büyük sıkıntısı hızlı fiyat artışı. Ev almaya karar verenler, arayıp bulana kadar artan ev fiyatlarıyla karşılaşabiliyor. İstanbul bu fiyat artışıyla da dünyanın 150 şehri arasında ilk 3 sıraya yerleşti. Global Şehir Endeksi 2016 verilerine göre İstanbul yıllık %20 fiyat artışıyla dünyada Çin'in Şenzhen ve Şanghay şehirlerinden sonra en hızlı fiyatı artan kent unvanına sahip oldu.

Faiz artışı kredi maliyetlerini nasıl etkiledi?

Faiz artışı kredi maliyetlerini nasıl etkiledi?

Petrol fiyatlarındaki düşüş, altındaki yükseliş, Suriye sınırında yaşananlar, kısacası yurt içi ve yurt dışındaki gelişmeler, faiz oranlarını bir türlü aşağılara çekemedi. Aksine 2016 yılına da faiz artışıyla girdik. Faiz oranlardaki bu artış geçen yıldan bu yana kredi kullanmak isteyenlerin maliyetini de arttırdı. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre kredi maliyetleri geçen yıl Şubat ayına göre ihtiyaç kredilerinde %5, konut kredilerinde ise %15 oranında arttı.

Konut fiyatları da satışları da arttı

Konut fiyatları da satışları da arttı

2015 yılı konut hem konut fiyatlarındaki hem de satışlarındaki artışla dikkat çekiyor. Konut fiyatları özellikle İstanbul, Adana, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde ciddi oranlarda arttı. Bu şehirlerde TÜİK verilerine göre yıllık fiyat artışı %20’leri geçti. Fiyatlar artarken konut satışları ne durumda? Konut satışları da aslında fiyatlara inat, ciddi bir artış gösteriyor. TÜİK rakamlarına göre 2014’te 1 milyon 165 bin konut satıldı. 2015 yılının ilk çeyreğinde yani ilk 3 ayında ise 300 bin konut satışı gerçekleşti. Hatta Mart ayında geçen yıl Mart ayına göre konut satışlarında %84’lük bir artış var. Peki fiyatlar yükselirken konut satışları niye artıyor?

Konut kredisine talep artıyor

Konut kredisine talep artıyor

Konut piyasasına dair olumlu beklentiler, faiz oranlarının düşmesiyle birleşerek konut kredisine olan talebi artırmaya devam ediyor. Yılın üçüncü çeyreğinde konut kredisi kullanan kişi sayısı 107 bine ulaşarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 30 oranında artış gösterdi. Yılın son çeyreğinde de bu talebin canlılığını sürdürmesi, bankaların ise konut kredisi standartlarını bir miktar gevşetmesi bekleniyor.

En çok hangi gelir grubu konut kredisi kullandı

En çok hangi gelir grubu konut kredisi kullandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, 2013 yılında Türkiye'de 583 bin 200 kişi konut kredisi çekti. En çok kredi kullanımı geliri 892 TL ile 2.673 TL arasında olan ve "dar gelirli" olarak nitelendirilen gelir grubundan geldi. Merkez Bankası konut kredisi kullananları aylık gelirlerine göre 8 gruba ayırmış. Buna göre ilk grup yani dar gelirli 1.grubun aylık geliri 891 TL altında. 2.grubun geliri 892-2.673 TL arasında, 3.grup ise 2.674 TL ile 4.456 TL arasında gelire sahip. 4.grubun 4.456 TL-8.910 TL, 5.grubun 8.911 TL ile 22.275 TL arasında geliri var. 6.grup 22.276 TL ile 44.550 TL arasında, 7.grup 44.551 TL ile 89.100 TL arasında, 8.grupta ise aylık geliri 89.101 TL’den fazla olanlar var.

Faizler düşünce konut satışları arttı

Faizler düşünce konut satışları arttı

Konut kredilerinde Nisan ayıyla birlikte başlayan faiz indirimi, konut satışlarını da arttırdı. Ağustos ayında ülke genelinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %25 artış gösterdi. Şüphesiz bunun en önemli sebebi konut kredisindeki faiz oranlarının düşmesi. Şubat ayında 120 ay vadede %1,21’e kadar yükselen kredi faizleri, şimdilerde aynı vadede %0,92’ye kadar geriledi. Bu da aylık taksitlerde yaklaşık 200 TL toplamda da yine 20.000 TL’lik bir fark anlamına geliyor.

Konutta arz talep dengesi

Konutta arz talep dengesi

Son günlerde sıkça tartışılan konut balonu mu var, projeler elde mi kalacak şeklinde sorulara Türkiye’de emlak yatırımlarına yön veren en büyük şirket olan Emlak Konut GYO yanıt verdi. Emlak Konut’un hazırladığı rapora göre Türkiye’de orta ve alt gelir grubunda konut ihtiyacı hala çok yoğun, üst gelir grubu ve lüks segmentte ise talep artarak devam ediyor.

x