Evsahipleri, hatta kiracılar… Bu yazı aslında pek çoğumuzu ilgilendiriyor. Geçen yıla ait gayrimenkul gelirleri için beyannameler verilmeye başlandı. 25 Mart’ta sona erecek kira gelir beyannamesini kimler ödeyecek? Ya da ödemek zorunda kalmayacak. İşte yanıtları…

İçindekiler

Konutta 3 bin TL, işyerinde 25 bin TL

Öncelikle konutta yıllık geliri 3 bin, işyeri içinse 25 bin TL’ye geçmeyenler beyanname vermiyor. Yine de kiraya verdiğiniz bir eviniz var ancak kendinizde kirada oturuyorsanız bunu da kiradan düşebilirsiniz. Ayrıca evinizi konut kredisiyle almışsanız, kredi faizini ve kiradaki evinize yapılan bakım, onarım gibi masrafları da kira gelirinden düşebilirsiniz.

Gerçek ya da götürü usul beyanname

Tüm bunların dışında kira gelir beyannamesi vermek zorundaysanız mevcut sistemde iki uygulamaya tabi tutuluyorsunuz. Gerçek ya da götürü usulü kira gelir beyannamesinden birini tercih etmeniz gerekiyor. Gerçek usülde gayrimenkul için yapılan masraflar aydınlatma, bakım onarım gibi masraflar gider olarak gösterilir. Götürü usulünde ise hiçbir gider gösterilmeden yüzde 25 kesinti yapılarak kalan üzerinden bir vergilendirme yapılır. Konuyla ilgili ayrıntıları Kira vergisiyle ilgili bilinmeyenler başlıklı yazımızdan okumanızı tavsiye ederim.

25 Mart’ta sona eriyor

Kira gelir beyannamelerinizi başta da belirttiğimiz gibi 25 Mart’ta sona eriyor. Maliye Bakanlığı son zamanlarda yaptığı uyarılarla gerçek beyanda bulunmalara ağır cezalar getirileceğini açıkladı. Bizden hatırlatması…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN