Kimler konut kredisi kullanabilir?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 1719

Sizlerle her hafta konut kredisi kampanyalarından ev satın almanın tüyolarına kadar pek çok konuda bilgilendirici yazılar paylaşıyoruz. Ancak sık sık “Bana kredi çıkar mı” sorusuyla da karşılaşıyoruz. Bankaların dikkate aldığı bazı kriterler var. Eğer bunlar uygunsa konut kredisi kullanmak hiç de öyle sanıldığı kadar zor ve yorucu bir şey değil. Peki, kimler konut kredisi kullanabilir?

1-Reşit olmak

Öncelikle 18 yaşını doldurmak ve TC vatandaşı olmak gerekiyor. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için gurbetçi kredisi ya da yabancılar için farklı seçenekli krediler de var. Bir de tabii yaş konusunda üst sınır var. Bankalar genelde 65 yaş üzeri ya da emeklilere konut kredisi kullandırmıyor.

2-Gelir belgelemeniz şart

Bankalar kredi kullanacak kişinin aylık gelirini belgelemesini ister. Eğer ücretli çalışansanız zaten SGK dökümünüz ve maaş bordronuz olacaktır. Yüksek de olsa aylık kazancınızı belgeleyemiyorsanız, kredi kullanamazsınız. Esnaf ya da ticaretle uğraşan biriyseniz, yine bir takım şirketle ilgili belgeler istenebilir. Ayrıca kira gibi ek geliriniz varsa, bunu kredi kullanırken mutlaka belirtin.

3-Aylık taksitler gelirinizin %60’ını aşmamalı

Konut kredisikullandırırken bankaların dikkat ettiği bir konu da kredi aylık taksitinin aylık gelirinizin %60’ını aşmamış olması. Yani diyelim ki siz net 2.000 TL maaş alıyorsanız aylık taksitleri 1.211 TL olan 90.000 TL’ye kadar konut kredisi kullanabilirsiniz. Burada sadece sizin gelirinize değil, hane halkı gelirine de bakılır. Örneğin eşiniz de çalışıyorsa bu tutarı biraz daha yukarı çekebilirsiniz. 100.000 TL ya da daha fazla tutarda kredi kullanabilirsiniz. Eş, anne, baba gibi aynı evde yaşayanların gelirleri de sizin daha yüksek tutarlı kredi çekmenizi sağlayabilir.

4-Kredi notunuz

Kredi notu, kredi kullanırken en önemli kriterlerin başında geliyor. Eğer yakın zamanda kara listeye girdiyseniz ya da kredi notunuz çok düşükse kredi çıkmayabilir. Kredi notunuz çok kötü değilse başka kredileriniz vs varsa bankanız bunları kapatmanızı isteyebilir. Buna hazırlıklı olun. Bankanız sizden başka kredilerinizi ya da kredi kartı borcu vs kapatmanızı isteyebilirler. Yakın zamanda konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kredi notunuza bakın. Hatta düşükse Kredi notu nasıl yükseltilir yazısına göz atarak bazı önlemler alabilirsiniz.

5-Peşinat zorunluluğu 

Yasal olarak satın alacağınız evin en az %25’i kadarını peşin ödeyip kalanını kredi çekebiliyorsunuz. Ancak burada bazen eksper raporuna göre bankalar biraz daha esnek olabiliyor. Yani evin ekspertiz değeri satın alacağınız fiyatın üzerindeyse, bu peşinat biraz daha aşağıya çekilebiliyor. Peşinat bulmada da zorluk çekiyorsanız “Konut kredisine peşinat bulma yolları” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Tüm bu kriterleri yerine getiriyorsanız, rahatlıkla konut kredisi kullanabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2120 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.