Kredi notu nasıl yükseltilir?

busraguzeller
İçindekiler

Kredi notu ya da bilinen diğer adıyla kredi puanı bankalara yaptığınız ödemeler neticesinde yapılan analizlerin bir sonucu olarak hazırlanmış sayısal değere verilen isim. Bu puanı, kullanmak istediğiniz krediler ya da açtırmak istediğiniz yeni kredi kartları ya da avans hesapları için bankaların kullandığı bir referans olarak düşünebilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük olursa bankalar sizin ödemelerinizi istikrarlı bir şekilde yapmadığınız sonucuna varıyorlar ve size yeni kredi kartı verme ya da kredi kullandırma fikrine sıcak bakmıyorlar.

Eğer ihtiyaç, ev ya da araba kredilerinden herhangi birini çekmek istiyorsanız ya da yeni bir kredi kartı çıkarttırmak veya avans hesabı açmak gündeminizdeyse belki de başvuru yapmadan önce bir süre kredi notunu yükseltmeye çalışmalısınız. Hazırladığım içerikte kredi notunu yükseltmek için izleyebileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğim.

Ödemelerinizi düzenli yapın

Başında da bahsettiğim gibi kredi puanını en çok etkileyen etmen ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınız. Yani eğer ki kredi notunuzu yükseltmeye karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey tabii ki de ödemelerinizi zamanında yapmak olmalı. Biliyorum, bazen ödeme günü geldiğinde içimizden “Aman birkaç gün gecikse ne olacak?” diye düşünüyoruz ama böyle olmamalı. Minimum tutarı ödeyecek olsanız dahi kesinlikle ödemenizi zamanında yapmalısınız. Sadece birkaç ay ödemelerinizi zamanında yaparak kısa bir süre içerisinde kredi notunuzun arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Asgari tutardansa borcunuzun tamamını ödeyin

Bir önceki maddede borcunuzun minimum tutarını gününde ödemenizi önermiştim. Aslında kredi notunuzun kısa sürede artmasını istiyorsanız bütçenizi her ay tüm borcunuzu tamamen ödeyebileceğiniz şekilde düzenlemelisiniz. Çünkü minimum tutarı zamanında ödemek bile kredi puanınızı yükseltecek olsa da tamamını ödemek hedefinize kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak. Yalnızca bu maddeye uyum sağlayarak bankaların gözünde borçlarını zamanında ve tam ödeyen bir müşteri imajına sahip olabileceksiniz.

Kredi notunuzu oluşturun

Bazı bireyler kredi kartı ya da kredi kullanmak istemedikleri için tüm harcamalarını nakit parayla yapıyor. Bu yaşam tarzı ilk başta kulağa çok güvenli gelmiş olabilir ama hiçbir banka ürününden yararlanmayan tüketicilerin kredi notları oluşmuyor. Yani ileride nakit ihtiyacına düştüklerinde krediye başvururlarsa bankaların elinde onlara kredi vermelerini kolaylaştıracak bir done bulunmuyor. Bu nedenle hem kredi notunuzun oluşması için hem de yüksek bir kredi notuna sahip olmanız için maaş müşterisi olduğunuz bankadan düşük limitli bir kredi kartı çıkarmanızı ve borcunuzu düzenli şekilde ödemenizi öneririm.

Kredi notunuzun oluşması için bir kredi kartı açtırmaktansa düşük limitli bir kredi çekmeyi de tercih edebilirsiniz. Kredi çekmek ve ödemelerinizi zamanında yapmak da sizin kredi notunuzun oluşmasını ve bu notun yüksek olmasını sağlayacak.

Puanınızın oluşmasını sağlayacak bir diğer etmen de mevduat hesabı açtırmak. Çalışmak istediğiniz bir bankada mevduat hesabı açtırarak ona para yatırabilir ve birkaç faturanızı bu hesap aracılığıyla ödeyerek kredi puanınızın oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Borcunuz gelirinizle orantılı olsun

Bazen kredi notunuz yüksek olsa da kredi ya da kredi kartı başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir ve başvurunuzun olumsuz olması da halihazırda yüksek olan kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. Böyle bir durumun nedeni borç oranınızın gelirinizle orantısız olması aslında. Yani kredilerinizin, avans hesaplarınızın ve kredi kartlarınızın aylık ödeme tutarı gelirinizi aşarsa yeni bir kredi çekmeniz ya da kredi kartı açtırmanız mümkün olamaz. Böyle bir durum nedeniyle kredi notunuzun düşmemesi için size borçluluk oranınızı gelirinizle dengelemenizi öneririm. Böylelikle hem kredi notunuz düşmez hem de zam aldığınız ilk an bankaların sunabildiği fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

Fatura ödemelerinizi düzenli yapın

Aslında en başta elektrik, su ve doğalgaz faturanızın ya da cep telefonunuz için satın aldığınız aylık paketin bankalardan kullanacağınız ürünleri etkilemeyeceğini düşünebilirsiniz ama olayın iç yüzü tam olarak öyle değil. Yani bankalar kredi ya da kredi kartı vereceği kişilerin “borçsuz” olmasını istiyorlar. Eğer ki bankanızdan her ihtiyaç duyduğunuzda kredi ya da diğer ürünlerden kullanmak isterseniz piyasaya hiç borcunuzun olmamasına özen göstermelisiniz.

Kefil olurken dikkat edin

Belki kulağa abartılı bir söylem gibi gelecek ama kefil olmak aslında kendiniz için bir kredi çekmek gibidir. Yani kefil olduğunuz kişinin ödemelerini düzgün yapması da ödemelerini aksatması da sizin kredi notunuz üzerinde etkili olacak. Bu nedenle kefil olurken ödemelerini zamanında yapacağını düşündüğünüz kişiler haricindekiler için bu işe kalkışmayın. Her ne kadar hatır için kalp kırmamak adına kefil olacak olsanız da karşınızdaki kişinin ödemelerini yapmaması ileride sizi mali olarak sıkıntıya sokabilir. Hatta aranızı da bozabilir.

Yalnızca kullandığınız hesaplar açık kalsın

Kredi kartlarının da banka hesaplarının da yıllık ödemeleri oluyor ve bazen kullanılmayan hesapların ödemeleri atlanabiliyor. Aslında tamamen bilinçsizce yaratılan bu durum sizin bankalara borçlu olmanıza neden oluyor. İçeriğin başından beri belirttiğim gibi borç demek kredi notunun düşmesi demek. Yani yalnızca kapattırmayı ihmal ettiğiniz banka hesaplarınızın ya da kredi kartlarınızın aidatları nedeniyle kredi notunuz düşüyor ve bu da ileride kullanmak istediğiniz krediler açısından sorun oluşturuyor.

Bankalarla iletişimde kalın

Bir önceki maddede de anlattığım gibi bir durum yaşamamanız için yapmanız gereken şey aslında çok basit. Şöyle ki bankalardaki iletişim bilgilerinizi güncel tutmanız onlarla irtibatta kalmanız için yeterli. Yani iletişim bilgileriniz doğru olursa size kredi kartı ve hesap aidatlarınızla ilgili bildirimler gelir. Bu bildirimler sayesinde de ödemelerinizi doğru zamanda yaparak borçlu konumunda olmaktan kurtulabilirsiniz.

Sık sık kredi çekmeyin

Bazen bir bankadan kredi çekmeye çalıştığınızda krediniz çıkmayabilir. Böyle bir durumda hızlıca diğer bankalara yönelmeyin. Çünkü reddedilen her bir kredi sizin kredi puanınızı düşürecek etkiye sahip. Yani bir anlık ihtiyaçla farklı bankalardan kredi çıkarma çabanız kredi puanınızda minimum birkaç ayda kapanabilecek bir puan kaybına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ısrarla başka bankaların kapısını çalmaktansa kredi notunuzu kontrol ederek sonraki adımlarınızı planlayın.

Kredi notunuzu belli periyotlarda kontrol edin

Başından beri anlattığım gibi kredi notu düzenli ödemelerle belli bir süre sonunda yükseltilebilecek bir puan. Yukarıda bahsettiğim tüm önerilere dikkat etmeye başladıktan sonra ara ara kredi notunuzu kontrol etmenizi öneririm. Böylelikle hem ne durumda olduğunuzu görebilirsiniz hem de puanınızın arttığını gördükçe motive olabilirsiniz.

Yazı boyunca bahsetmişken kredi puanları ve anlamlarını da son söz olarak eklemek isterim.

0- 699: En Riskli

700- 1099: Orta Riskli

1100- 1499: Az Riskli

1500- 1699: İyi

1700- 1900: Çok İyi

Puanınızı çalıştığınız banka aracılığıyla ya da Findeks üzerinden rapor talep ederek öğrenebilirsiniz.

busraguzeller
Büşra Güzeller
85 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar