• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kentsel dönüşümde kara listedekilere kredi desteği

Kentsel dönüşümde kara listedekilere kredi desteği

tugbahacibayramoglu

Kentsel dönüşüm için uygun oranlı kredi imkanı sunan ve bu konuyla ilgili şimdiden iki bankayla anlaşmaya varan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kara listede olduğu için kentsel dönüşüm kredisi alamayan vatandaşlara da destek verecek.

Bankalarla cazip oranda kentsel dönüşüm kredisi için anlaşma yoluna giden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kara listeye girdiği için kredi çekemeyenler için de özel bir formül hazırladı. Buna göre bakanlık enflasyona endeksli kredi verecek.

İçindekiler

Dilekçe ile müracaat edilecek

Buna göre kentsel dönüşüm protokolü imzalanan bankalardan kredi alamayan riskli binanın sahibi, kredi alamadığına ilişkin bir dilekçe ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvuruda bulunacak. İl müdürlükleri de başvuru sahibi ve riskli yapı ile ilgili inceleme yapacak. Eğer bu inceleme sonucunda, riskli yapı sahibine 'özel hesaptan' kredi kullandırılması kararı verilirse vatandaş ile özel bir sözleşme imzalanacak. Kredi koşullarıyla ilgili ayrıntılara Kentsel dönüşmde kredi koşulları belli oldu başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TÜFE’ye endeksli borç ödeme planı

Bakanlık, faiz yerine borcun geri dönüşümü için TÜFE'ye endeksli bir ödeme planı sunacak. Mevcut sistem TOKİ alımlarında da kullanılıyor. Kredi tutarı ise konutun maliyetine ve boyutuna göre değişecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN