Kentsel dönüşümde kredi koşulları belli oldu

tugbahacibayramoglu

Türkiye genelinde 6,5 milyon konutun yenilenmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kullanılabilecek kredinin koşulları belli oldu. Vatandaşlar 60 ay, 84 ay ya da 120 ay vadeli kredi kullanabilecek. Kredilerin geri ödemesi, inşaat bittiğinde ya da iki yıl sonra başlayacak. Kredilerde faiz oranları ise TEFE ile TÜFE ortalamasına göre hesaplanacak.

İçindekiler

Vadeler konutun metrekaresine göre değişecek

Kentsel dönüşüm tartışmaları süre dursun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı Gelir, Harcama, Kredi ve Kaynak Aktarımı Yönetmeliğini hazırladı. Buna göre konutun metrekaresine göre, vadeler 120, 84 ve 60 ayda değişecek. 100 metrekareden küçük konut sahipleri, 120 ay vadeli kredi alabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın açıklamasına göre Brüt inşat alanı 100 metrekareye kadar olan konutlar için 120 ay, 100-150 metrekare arası konutlar için 84 ay, 150 metrekareden büyük konutlar için de 60 ay kredi verilecek.

Aradaki fark için kredi çekilecek

Örneğin dönüşüm öncesi dairenin bedeli 60 bin lira ediyorsa, yapılan dönüşümden sonra 100 bin liralık daire verilirse, aradaki 40 bin liralık farkı ev sahibi ödeyecek.Bu farkı ödeyebilmesi için de kredi imkanlarından yararlanılması sağlanacak.Vatandaşa verilen dairenin, eski dairesinden daha ucuz olması durumunda ise aradaki fark, Bakanlık tarafından ödenecek.

Bankadan da kredi alınabilecek

Kentsel dönüşüm kapsamında bakanlık tarafından sağlanan kredileri kullanmayıp, bankaları tercih edenlere de destek verilecek. Bakanlık sabit bir oran belirleyecek, isteyenler bankalardan kredi çekebilecek.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN