İmar sınırı 6 kata düşüyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Özellikle büyük kentlerde son yıllarda hızla artan yüksek binaların yapımı, Başbakanlık talimatıyla durduruluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imarda en fazla zemin artı 6 kata izin vereceklerini açıkladı.

Başbakan talimatı verdi

Ayrıca Bakanlık “Buranın imarı artacak 6 kattan fazla imar alacak” diyen müteahhitlere de kanılmaması konusunda da uyarıda bulundu. Her şey Başbakan Erdoğan’ın özellikle İstanbul’da yapımı sürekli artan yüksek binalara dikkat çekmesiyle başladı. Şehirlerin bu yapıyı kaldıramayacağını belirten Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 6 kat sınırı talimatı verdi.

Projeye girerken iyi inceleyin

Siz siz olan maketten bir konut projesinde girdiğinizde dikkatli olun. Çünkü 10 kat ya da 15 katlı görünen projeler de bir anda imar sınırı düşebilir. Bunu en son Esenyurt Belediyesi’nde yaşadık. Bu bölgede ilçe belediyesinin verdiği aşırı imar artışını, Büyükşehir Belediyesi durdurmuş; bu durumda da projelere para veren binlerce vatandaş mağdur olmuştu. İmarda 6 kat sınırını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Konuyla ilgili ayrıntılara Esenyurt’ta imar sorunu iflas ettiriyor başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TEM’deki hızlı yapılaşmaya dikkat!

İstanbul’daki bir diğer sıkıntılı konu da özellikle TEM çevresinde yaşanan hızlı yapılaşma. TEM yol kenarlarına çok sayıda site yapıldı. On binlerce insanın burada yaşaması halinde TEM yolu şehir içi yola dönüşecek. Çevre uzmanları bu konuda inşaat firmalarına verilen ruhsatlara artık bir dur denmesinin altını çiziyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar