8 milyon kullanıcıyı ilgilendiren Hızlı Geliş Sistemi (HGS) kartlarını artık banka şubelerinden de alabilirsiniz. İş Bankası ve Garanti Bankası müşterilerine HGS kartı hizmeti sunuyor.

KGS kartınızı HGS’ye çevirmeyi unutmayın başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi 1 Ocak 2013’ten itibaren köprü ve otoyollarda sıkıntı yaşamamak için biran önce HGS kartınızı almayı unutmayın. Zira HGS kartları KGS gibi turnikeden geçiş yapan bir başka araçtan alınacak bir kart değil. HGS kartınızı PTT şubelerinden alabileceğiniz gibi artık bankalardan da temin edebilirsiniz. Bu konuda İş Bankası ve Garanti Bankası’ndan müjdeli haber geldi.

İçindekiler

İş Bankası ve Garanti Bankası

Garanti Bankası, müşterilerine HSG etiketini 31 Mart 2013’e kadar ücretsiz sunacağını açıkladı. Garanti Bankası müşterileri HGS ve OGS ödemeleri için vadesiz hesap ya da kredi kartından otomatik ödeme talimatı verme imkanı sunuyor. İş Bankası da HGS etiketini, kredi kartı veya ek hesap limitli vadesiz TL hesabı olan müşterilerine ücretsiz veriyor. Bu işlem için bir İş Bankası şubesine talimat vermek gerekiyor.

 

Yüklemeler otomatik olacak

Her iki banka için de HGS etiketine yapılacak yüklemeler, bankalar tarafından otomatik olarak gerçekleştirilecek. HGS etiketini ilgili bankanın sahip olduğunuz kredi kartı ile eşleştirdiğinizde, HGS etiketinize yapılacak yüklemeler kartınıza alışveriş işlemi olarak yansıyacak. Böylece, herhangi bir faiz veya komisyon eklenmeden, ödemelerinizi hesap özetinizde belirtilen son ödeme tarihine kadar yapabilirsiniz.

Köprü geçiş ücreti OGS ile aynı

HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi kartınızı iki bankanın yanısıra PTT şubelerinde 5 TL karşılığında satın alabilir ya da KGS kartınızdaki bakiyeleri devredebilirsiniz. HGS ile geçişler OGS'de olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Örneğin İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş olacak.

HGS kartının özellikleri neler?

Köprü ve otoyollarda geçişi sağlayan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) 1 Ocak 2013 itibariyle devre dışı kalıyor ve yerine Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartları geliyor. Bu kartlar mini bir etiket şeklinde olacak ve aracınızın ön camına yapışacak. Bu sayede OGS gişelerinden olduğu gibi turnikeye takılmadan hızlı geçiş yapılabileceksiniz. HGS kartlarıyla ilgili özellikleri KGS yerine 5 TL’lik HGS kartları geliyor başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar