KGS kartınızı HGS'ye çevirmeyi unutmayın

tugbahacibayramoglu

8 milyon kullanıcısı olan KGS kartları artık tarihe karışıyor. 1 Ocak 2013’ten itibaren KGS kartlarınızı kullanamayacağınızı hatırlatalım. Yerine 5 TL vererek kartınızdaki bakiyelerinizi de yükleyebileceğiniz HGS kartı satın alabilirsiniz. 

Genelde son dakikalarda ödeme yapma alışkanlığımız vardır. Ve bu yüzden son ödeme günlerinde uzun kuyruklar oluşur. KGS kartlarının kullanımının bitmesine 1,5 ay gibi kısa bir süre kalmasına rağmen HGS kartları henüz beklenen ilgiyi görmedi. PTT Genel Müdürlüğü, HGS kartlarına geçiş yapan kart sayısının 200 bin olduğunu açıkladı.

İçindekiler

Köprü geçiş ücreti OGS ile aynı

PTT şubelerinde 5 TL karşılığında satışta İsteyenler KGS kartlarını 5 lira karşılığında bakiyeleriyle birlikte PTT şubelerinden HGS kartına çevirebilirler. HGS kartlarının yakında PTT şubelerinin yanı sıra bankalar ve benzin istasyonlarında da satılması bekleniyor. HGS ile geçişler OGS'de olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Örneğin İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş olacak.

HGS kartının özellikleri neler?

Köprü ve otoyollarda geçişi sağlayan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) 1 Ocak 2013 itibariyle devre dışı kalıyor ve yerine Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartları geliyor. Bu kartlar mini bir etiket şeklinde olacak ve aracınızın ön camına yapışacak. Bu sayede OGS gişelerinden olduğu gibi turnikeye takılmadan hızlı geçiş yapılabileceksiniz. HGS kartlarıyla ilgili özellikleri KGS yerine 5 TL’lik HGS kartları geliyor başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN