Havalimanında yapılan 8 büyük hata

muratekinay
İçindekiler

Uçakla yolculuğun daimi başlangıç ve bitiş noktası olan havalimanları çoğu zaman rahat ve ilgi çekici yerler olsa da burada yapılan bazı hatalar daha güvenli ve konforlu bir yolculuk geçirmenize engel olabilir. Havalimanında yolcuların sıkça yaptığı bazı yanlışlar neler ve bunların önüne nasıl geçebilirsiniz dersiniz?

1- Online check-in yapmamak

Uçağa biniş için gerekli olan check-in işlemini havalimanına gelmeden internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Bu da size havalimanında zaman geçirmek, bir şeyler yemek veya alışveriş yapmak için zaman kazandıracağı gibi uzun kuyruklar beklemenizin de önüne geçer. Üstelik online check-in son derece kolay bir işlem. Sadece biletinizi aldıktan sonra e-posta ve SMS olarak gönderilen rezervasyon kodu ile havayolunun internet sitesine veya Enuygun.com'da bulunan online check-in sayfasına giriş yaparak işleminizi saniyeler içinde tamamlayabilirsiniz.

2- Mobil uygulamaları kullanmamak

Teknoloji ve akıllı cihazlar bugün hayatımızda hiç olmadığı kadar fazla yer tutuyor. O halde seyahat ederken bu olanaklardan yararlanmamak için de bir neden yok. Yolculuğa çıkmadan önce cep telefonunuza eğer varsa uçacağınız havalimanının mobil uygulamasını ve Foursquare gibi mekan bazlı uygulamaları indirin. Böylece havalimanına inen uçakların bilgilerini veya terminalde bulunan restoran, yolcu salonu ve duty free gibi alanları kolayca görebilirsiniz. Havalimanında nerede yemek yiyeceğinize veya bir şeyler içeceğinize karar veremediyseniz bu uygulamalardan daha önce havalimanına gelen müşterilerin yorumlarını okuyarak seçim yapabilirsiniz.

3- Yanınızda yiyecek getirmemek

Özellikle uluslararası büyük havalimanlarında yemek konusunda sayısız seçenek bulunsa da bu yerler şehir içinde yer alan alternatiflere kıyasla çok daha pahalı olabilir. Havalimanında yemek yerken veya kahve içerek dinlenirken fazla para harcamak istemiyorsanız yanınızda kraker, bisküvi, sandviç gibi şeyler getirebilir ve uçağınızı beklerken bunları atıştırabilirsiniz. Eğer yemek ve içecek servisini ücretli olarak veren bir havayolu ile seyahat ediyorsanız uçakta da bunlardan yararlanabilir ve ekonomik olarak önemli miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

4- Yanlış kıyafet seçimi yapmak

Havalimanına gelirken dikkatli olmanız gereken bir diğer şey ise kıyafet seçimi. Uçağa binmeden önce güvenlik kontrolünden geçmeniz gerektiğini göz önüne alarak mümkün olduğunca üzerinde az metal bulunan giysileri seçmeniz hem terminalden içeri kolay girmenizi sağlayacak hem de zaman kazandıracaktır. Özellikle uzun süreli veya aktarmalı bir uçuş olacaksa olası rötarları da hesaba katarak daha rahat giysiler seçmenizde yarar var. Böylece havalimanında beklerken ve uçak içinde rahat edebilirsiniz

 

5- Bagajlarınızı kontrol etmemek

Uçakla yolculuk yaparken en sık yapılan bir diğer hata ise havalimanına gelmeden önce bavul ağırlığını ve içinde bulunan eşyaları kontrol etmemek. Eğer bavulunuzun veya el bagajınızın içinde taşınması yasak malzemelerden biri varsa bunun için havalimanında çok fazla zaman kaybedeiblir ve uçağınızı kaçırabilirsiniz. Bavul hazırlarken dikkatli olunması gereken bir diğer konu ise ağırlık sınırı. Her havayolunun belirli rotalar ve sınıflar için önceden belirlenmiş bagaj ağırlığı sınırları vardır. Bu sınırları uçacağınız yere göre önceden havayolunun internet sitesinden öğrenmeniz ve havalimanına gelmeden önce bavulunzu tartmanız ağırlık sınırını aşmadan seyahat etmenize yardımcı olacaktır.

6- Wi-fi kullanırken dikkatli olmamak

Havalimanlarında genellikle yolcuların ücretsiz olarak yararlanabilecekleri kablosuz internet bağlantısı bulunur. Ancak bu bağlantıyı kullanırken dikkatli olmalı ve özellikle kimlik bilgileri, kredi kartı numarası gibi kişisel bilgilerinizle işlem yapmamaya özen göstemelisiniz. Havalimanı ağlarının herkese açık olması nedeniyle işlemlerinizi yaparken bilgilerinizin başkaları tarafından kullanılma riski daha fazla olabilir.

7- Bagajınızı etiketlememek

Havalimanında en sık karşılaşılan sorunlardan biri de bagajların kaybolması. Bunun önüne geçebilmek içinse yapabileceğiniz çok basit ve faydalı bir uygulama var. O da bavulunuzu etiketlemek. Böylece havalimanında veya yolculuk sırasında bavulunuzun kaybolması durumunda size daha kolay ulaşılabilir ve bagajınızı daha rahat bulabilirsiniz.

8- Havalimanı yolcu salonlarını değerlendirmemek

Havalimanlarında yolculara daha rahat ve konforlu bir bekleme ortamı sağlayan özel yolcu salonlarından birinde de uçağınızı bekleyebilirsiniz. Üstelik bu yerlerin bazıları sadece business sınıfında uçan veya yüksek mil biriktiren yolculara ayrılsa da bazı özel yolcu salonlarından çok düşük ücretler ödeyerek yararlanabilirsiniz. Havalimanına gelmeden önce burada bulunan özel yolcu salonlarına ve buraları kullanmak için şartlarına göz atın. Böylece belki de tahmin ettiğinizden çok daha az bir ücret ödeyerek kaliteli yiyecek ve içecek servisinden yararlanabilir, havalimanında geçireceğiniz zamanı çok daha keyifli bir ortamda değerlendirebilirsiniz.

 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar