Gezerek dil öğrenmek isteyenler için 5 süper taktik


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 54

Seyahat ederek birbirinden güzel yerleri görürken aynı zamanda yabancı dilinizi de geliştirebilirsiniz. İşte, bir taşla iki kuş vurmak isteyenler için işe yarayan öneriler…

1- Rehberlik yapın

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu sürekli konuşarak pratik yapmaktır. Tur rehberliği ise sürekli konuşmayı ve bir şeyler anlatmayı gerektirmesi nedeniyle amacı yabancı dilini geliştirmek olanlar için ideal. Hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok yerde turistlere rehberlik yapabilirsiniz. Bunun için bölgeyle ilgili araştırma yapmanız ve gerekli sertifikaları almanız yeterli.

2- Gönüllü projelere katılın

Özellikle Avrupa ülkelerinde gönüllülerin çalıştığı projeler son derece yaygın. Aralarından uygun olanı seçerek başvurabilir ve birkaç hafta veya ay başka bir ülkede çalışırken pratik yapabilirsiniz.

2- Gönüllü projelere katılın

3- Değişim programlarından yararlanın

Eğer halen üniversitede okuyorsanız, yurt dışında bir süre eğitim alma veya çalışma konusunda daha şanslısınız demektir. Work&Travel ve Erasmus gibi öğrenci değişim programlarıyla ilgili detaylar yazımızda!

3- Değişim programlarından yararlanın

4- Yerel halkın evinde kalın

Dünyanın neresine gidiyor olursanız olun, konaklama için alternatifler sadece otelle sınırlı değil. Airbnb ve CouchSurfing gibi platformlardan yararlanarak o bölgede yaşayan halkın evine misafir olabilir ve onlarla konuşarak pratik yapabilirsiniz.

4- Yerel halkın evinde kalın

5- Çalışarak gezin

Hemen her meslekte zaman zaman seyahat etmek gerekli olsa da bazıları var ki bunun için çok daha uygun. Örneğin kabin memurluğu yaparak dünyanın pek çok şehir ve ülkesini görebileceğiniz gibi sürekli yolcularla konuşarak farklı yabancı dillerde gelişme fırsatı bulabilirsiniz. Seyahat etmekten keyif alanlara uygun meslekler için yazımıza göz atın.

5- Çalışarak gezin

Tuğba Hacıbayramoğlu
2220 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.