Seyahat birçoğumuz için iş dışında kalan zamanlarımızı değerlendirdiğimiz bir aktivite olsa da bazıları için bir meslek aynı zamanda. Eğer siz de gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız bunu işinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Seyahat tutkunları için en iyi meslekler hangileri ve bunları yapmanın şartları neler dersiniz?

İçindekiler

Kabin memuru

Seyahat etmeyi sevenler için belki de en doğru seçenek kabin memuru olmak. Böylece çalışırken aynı zamanda dünyayı dolaşabilir ve farklı şehirler hatta farklı ülkeler görebilirsiniz. Kabin memuru olmak için ise yabancı dil bilmek ve havayolu firmalarının dönem dönem açtığı sınavlara katılmak gerekiyor. Bir kabin memuru için çalışırken farklı yerler görmek son derece olağan bir durum.

Kabin Memuru

Tur rehberi

Seyahat ve çalışmak kelimeleri yan yana geldiğinde, ilk akla gelen meslek şüphesiz tur rehberliği. Tur rehberleri sorumlu oldukları grupları gezdirmek için sürekli olarak yeni yerleri gezme fırsatı yakalıyorlar. Bu iş için ise eğer yabancı gruplara liderlik etmek istiyorsanız mutlaka yabancı dil bilmelisiniz. Eğer yurt içinde yerli gruplara rehberlik etmek isterseniz de gezmeyi, yeni yerler görüp keşfetmeyi sevmeniz yeterli. Bu yerlerle ilgili tarihi bilgileri araştırarak öğrenmeniz ve güncel gelişmelerden haberdar olmanız da iyi bir rehber olma yolunda önemli kriterlerden bazıları.

Tur Rehberi

Uçak Bileti

Fotoğrafçı

Eğer gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, bu iki tutkunuzu birleştirerek de çalışabilirsiniz. Fotoğrafçı olmak birçok açıdan avantajlı ve eğlenceli bir alternatif. Üstelik bunun için ihtiyacınız olan şey bir fotoğraf makinesi ve yeni maceralar peşinde koşmak için sonsuz bir merak. Bu ikisi sizde de mevcutsa, bundan sonraki hayatınıza fotoğrafçı olarak devam etmemeniz için bir neden yok. Üstelik sosyal medyanın hızla gelişmesi ve Instagram gibi platformlar üzerinden milyonlarca insana ulaşama olanağı bu mesleği daha kolay ve ulaşılabilir hale getirdi. Tabii bunun için yeteneklerinizi geliştirmeniz ve takipçilerinizi etkileyecek stratejiler geliştirmeniz de şart. Eğer bu yolu seçtiyseniz, başlarda bir hobi olarak merakınızı giderebilir, sonrasında ise bir meslek olarak yapabilirsiniz.

Fotoğrafcı

Öğretmen

Öğretmenlik özellikle de İngilizce, Almanca gibi yabancı dil öğretmenliği demek aynı zamanda sınırsız bir çalışma alanı demek. Küreselleşen dünyada geçerliliği fazla olan bu dilleri öğrenmek isteyenlerin sayısı hiç de az değil. Üstelik sadece ülkemizde değil, dünyanın farklı ülkelerinde ve kentlerinde de durum böyle. Öğretmenlik yaparak dünyayı dolaşmak sizin de hayalinizse, şimdiden en uygun seferleri karşılaştırmaya başlayın.

Öğretmen

Gazeteci

Gezerken çalışmak için en iyi mesleklerden birisi de gazetecilik. Çünkü bu mesleği yapanlar sürekli dünyada olup biten olayları takip etmek zorundalar. Bunun için de zaman zaman farklı şehirlere hatta ülkelere seyahat etmek bu arada bu yerleri görüp keşfetmek gerekiyor. Gazeteciliğin bir diğer özelliği ise çok iyi bir gözlem yeteneği gerektirmesi. Bu sayede dünyayı herhangi bir gezginden farklı gözlerle görme ve analiz etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Gazeteci

Sporcu

Dünyayı dolaşırken yapabileceğiniz mesleklerden biri de sporun farklı dalları olabilir. Özellikle futbol ve basketbol gibi takım sporları ile uğraşanlar sürekli farklı takımlarla yapılan karşılaşmalar için yurt içinde ve yurt dışında farklı ülkelere seyahat ediyorlar. Bu seyahatler sırasında da gidilen şehrin tarihi yerlerini gezme ve görme fırsatı bularak bambaşka deneyimler yaşayabiliyorlar.

Sporcu

Freelance çalışanlar

Eğer bu mesleklerden birine sahip değilseniz veya gelecek planlarınız arasında yoksa yine de hem çalışıp hem de gezgin olabilirsiniz. Bunun için freelance çalışabileceğiniz meslekleri araştırmaya şimdiden başlayın. Bu konuda birkaç öneri isterseniz, tasarım veya yazılım işleri iyi birer alternatif olabilir. Çünkü bu işleri yaparak aynı zamanda yeni yerler görmek için ihtiyacınız olan şey bir bilgisayar ve internet bağlantısı. Böylece dilediğiniz yerden finternete bağlanabilir ve işleriniz kolaylıkla halledebilirsiniz. Freelance çalışırken gideceğiniz yerlerde kalacak uygun bir otele de ihtiyacınız olacak. Türkiye'den ve dünyadan hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize en uygun otelleri karşılaştırmak için tıklayın.

Freelance


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN