Ne borsa ne de döviz en çok gayrimenkule yatırım yapan kazandı. İstanbul’da belli semtlerde ev fiyatları 5 yılda yüzde 150-200 getiri sağladı. Son yıllarda ev fiyatlarının sürekli yükseldiğine şahit oluyoruz. Öyle ki bu yükselme altının, borsanın yükselmesine de benzemiyor ev fiyatları alıp başını gidiyor. Hal böyle olunca da konuta yatırım yapan kazanıyor.

İçindekiler

Hangi ilçeler prim yaptı?

Eva Gayrimenkul Değerleme şirketinin yaptığı araştırmaya göre 2007 yılından bu yana altın yüzde 245 değerlenirken, ev fiyatları da yüzde 150-200 oranında arttı. 2007 yılında 300 bin TL civarında bir konut Ataşehir, Ümraniye, Çekmeköy gibi ilçelerde 800 bin liraya çıktı. Böylece gayrimenkulün 5 yıllık getirisi yüzde 150-200 oldu. İstanbul’da son iki yılda ise en çok prim yapan bölgeler Başakşehir ve Basın Ekspress Yolu oldu.

300 binlik konut 700 bine çıktı

2007 yılında ortalama 300 bin lira olan bir konutun değeri 720 bin liraya çıkarken, rapora göre 300 bin liralık İMKB hissesi yüzde 95’lik artışla 595 bin liraya, 300 bin liralık altın ise yüzde 245 artışla 1 milyon liraya yükseldi. Konutta enflasyona eşdeğer bir artış olsaydı, 5 yılda 300 bin liralık konut 470 bin liraya çıkacaktı. Geriye kalan ise yatırımın getirisi oldu. Konuta yatırım yapan kazanıyor başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

Markalı konut

İstanbul’da en fazla markalı konut barındıran ilk 10 ilçeyi de belirleyen rapora göre, Başakşehir’de 101 bin 156 konutun yüzde 29’unu markalı konutlar oluşturuyor. En fazla markalı konutun bulunduğu ilçe ise Esenyurt oldu. 230 bin 520 konutun bulunduğu Esenyurt’ta 64 bin 959 adet markalı konut yer alıyor. En çok markalı daireye sahip ilçeler sırayla Başakşehir, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Beylikdüzü, Tuzla, Bakırköy, Ataşehir, Küçükçekmece ve Bağcılar olarak sıralanıyor.

Hangi bölgeler gelişecek

İstanbul’da önümüzdeki 15 yılda gelişim gösterecek bölgeler arasında ise 3’ncü köprü güzergahı, 3’üncü havalimanı alanı, Kanal İstanbul projesi çevresi, mevcut, inşaat halinde ve etüdü devam eden raylı sistem giriş ve çıkış noktaları ve güzergahları ile gelişme gösteren konut alanları yer alıyor. 5’er yıllık planlara bakıldığında ise ilk 5 yılda, Ataşehir, Çekmeköy, Maltepe-Kartal, Kağıthane, Eyüp, Zekeriyaköy ön plana çıkıyor. İkinci beş yılda Sultanbeyli, Ömerli, Tuzla, Gaziosmanpaşa-Esenler, üçüncü beş yıllık dönemde ise Çatalca, Arnavutköy, Büyükçekmece-Silivri, Riva, Şile ve Ağva’nın altı çiziliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN