Konut kredisi faizleri yeniden % 1’lerin altına geriledi. Emlak işine dokunan her sektörün reklamları gazetelerde, TV’lerde daha çok gözümüze çarpar oldu. Kredi faizleri yeniden aşağıyı işaret ederken, yukarı yönünü herşeye rağmen koruyan konut fiyatlarının biraz daha yükselmesine ise az kaldı. Hal böyleyken evi olan da, olmayan da türlü “emlak balonu”, “küresel durgunluk” söylemlerine rağmen temkinli de yaklaşsa kelepir ya da gönlüne göre ev arayışı içerisinde!

İçindekiler

Yatırım yapan her zaman karlı çıkıyor

Malum, ev sahibi olmak hepimiz için önemli! Yalnızca bize ait, zevkimize ve ihtiyacımıza göre düzenlememize kimsenin karışmayacağı, biz istemedikçe kimsenin “git” diyemeyeceği bir yere sahip olmayı kim istemez ki zaten? Kiracılar için durum böyleyken, halihazırda evi olanlar içinse “fazla mal göz çıkarmaz” kuralı geçerli. Ne de olsa konuta yatırım yapan her zaman karlı çıktı.

Reidin.com-GYODER  Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre Ocak 2010 - Nisan 2012 arasında sadece İstanbul Anadolu Yakası’ndaki markalı yeni konut projeleri % 33 prim yaptı. Daha fazla bilgi için Anadolu yakası yatırımcısına daha çok kazandırdı başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz..

Konut fiyatlarında artış sürecek

Bundan 10 sene sonrasında ise konut fiyatlarının değerlenmeye devam edeceğini şimdiden öngörmek mümkün. Çünkü;

  • Araştırmalara göre Türkiye’de 75 milyon civarında olan toplam nüfus, 2023’de 85 milyona yaklaşacak.

  • Kentleşme oranı giderek artmaya devam edecek. Halihazırda yüzde 77’lerde olan kentleşme oranı 2023’de yüzde 84’lere çıkacak.

  • Kentli hanehalkı yapısı da değişim geçiriyor. Geniş aileden tek kişilik ya da tek çocuklu aile yapısına doğru bir geçiş yaşanıyor.

  • 2023 yılına kadar nüfus ve hane halkı değişiminden kaynaklı olarak her yıl yaklaşık 400 bin konut ihtiyacı olacağı öngörülüyor.

  • Yabancılara konut satışı ile ilgili düzenlemelerin etkisi ile ise yerli konut talebinin dışında yabancılardan gelecek konut talebinin artması da beklentiler arasında!

  • Yıkımlara geçen hafta başlanan kentsel dönüşüm projesi, 7 milyon binayı ilgilendiriyor ve bu dönüşüm esnasında oluşacak ikame konut ihtiyacının yılda 200 bin civarında olması bekleniyor.

  • Türkiye’de mevcut 18 milyon konut stoğunun 3 milyonunun ise 2023 yılında 50 yaşın üzerine çıkması ve bu binaların da kentsel dönüşüm kapsamına girmesi bekleniyor. Yaşlanan ve eskiyen binalardaki yenileme ihtiyacınının ise yılda 50 bin civarında olacağı hesaplanıyor.

  • Sonuç olarak önümüzdeki 10 yıl içerisinde her yıl 650-700 bin arası konut ihtiyacı oluşacağı düşünülüyor.

Bizden söylemesi: Konuta yatırım yapan yine kazanacak!

 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN