Güneydoğu’nun büyülü şehri, kültür turlarının vazgeçilmez adresi Mardin, bahar aylarının da en çok ilgi gören kentlerinden birisidir. Bu şehir, benzersiz taş mimarisi örneği konakları, binlerce yıldır ibadete açık kiliseleri, medreseleriyle geçmişten geleceğe uzanmış harika bir köprü konumunda. Eğer daha önce Mardin ya da Güneydoğu’ya hiç gitmediyseniz mutlaka böyle bir gezi planlaması yapın. İnanın bu coğrafyanın zengin kültür mirasını yerinde görmenin hazzını fazlasıyla yaşayacaksınız. Öncelikli olarak Mardin’de yapılacakları, gezilecek görülecek yerleri anlatıp yardımcı olmaya çalışacağım.

Kentin simgesi taş konaklar

Gezimize Mardin’in olmazsa olmazı taş konaklardan başlıyorum. Bu kentin simgesi, taş konakların yapımında sarı kalker taşı kullanılmış ve bu evler 4 metre yükseklikte duvarlarla çevrilmiştir. Bugün pek çok konak artık otel olarak hizmet veriyor. Zaten kanımca Mardin’e gitmişken bu konaklardan birinde kalmayı tercih edin.Mardin otelleri sayfasından bu otellere göz atabilirsiniz. Gündüzleri gezecek çok yer var ve geceleri tabi ki Mardin’in olmazsa olmazı reyhani geceleri. Otel yetkilileri size bu konuda öneriler verecektir. Çünkü otellerde ve bazı konaklarda hemen her akşam bu tür eğlenceler düzenleniyor. Reyhani gecesinde, sıra gecesine benzer, canlı müzik eşliğinde yer sofralarında meyve, çerez, çiğ köfte türü mezeler ikram ediliyor.

GAP turunun tam zamanı

Mardin’de nerelere gidilir

Mardin’de 10.yüzyıldan kalma Mardin Kalesi, 1176 yılında Artuklu Hükümdarı Kudbeddin Ilgazi tarafından yaptırılmış Ulucami, 1385 yılında yaptırılmış Zinciriye Medresesi, 4. Yüzyılda yapılmış Süryanilerin kutsal mekanı Deyrülzeferan Manastırı, Kırklar Kilisesi gibi yerler gezilebilir. Mardin’in çarşısında ise telkâri işçiliğinden yapılmış altın ya da gümüş çok güzel takılar bulabilirsiniz. Bir de Mardin’in küçük bir kopyası Midyat ilçesine de gidebilirsiniz. Midyat’ın konakları da görülmeye değer.

GAP turunun tam zamanı

GAP turu için en uygun zaman

Yaz sıcakları başlamadan 2 ya da 3 günlük bir Mardin gezisi iyi gelecektir. Ancak 1 ya da 2 gün daha kalırım derseniz; Hasankeyf, Urfa ve Diyarbakır’ı da içine alan güzel bir Güneydoğu (GAP) gezisi de yapabilirsiniz. Bahar ayları GAP turları için en uygun zaman olacaktır. Çünkü Güneydoğu'nun sıcakları sizi bunaltabilir, o yüzden Mayıs ayı ve Haziran ayı başları en keyifli zamanıdır. Mardin Hasankeyf, Diyarbakır ve Urfa 2 saatte gidebileceğiniz yerler. Özellikle Hasankeyf ve Urfa Balıklıgöl, GAP turunun olmazsa olmazı. Dilerseniz Urfa otelleri sayfamızdan Urfa konaklaması için de otel araştırması yapabilirsiniz. İstanbul-Mardin uçakla 1 saat 50 dakika sürüyor. Ankara-Mardin arası ise 1,5 saat ve İzmir-Mardin arası ise yaklaşık 2 saat sürüyor. Mardin uçak bileti sayfamızdan uçak bilet fiyatlarıyla ilgili ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz. Mayıs ayı için 88 TL’ye bilet fiyatı var. Gidiş dönüş her şey dahil 200-250 TL civarı bilet satın alabilirsiniz. Otel gecelik fiyatları da konaklar için 50 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Anlayacağınız otel ve uçak bileti dahil 2-3 günlük bir Mardin gezisini 500 TL’ye çıkartabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.