Evde vakit geçirdiğinde hep aynı şeyleri yaptığını düşünüyor, farklı bir aktivite seçeneği bulamıyor musun? Hiç merak etme seni mutlu edecek bazı önerilerimiz var. Hazırsan hafta sonları ya da kısa tatillerini evde değerlendirmek istediğinde sana büyük bir keyif verecek olan bu aktivitelere birlikte bakalım.

İçindekiler

1 - Mutfakta yeni tarifler dene

1

Yemek yapmakla aran nasıl bilmiyorum ama mutfakta vakit geçirmenin insana iyi gelen, dinginleştiren bir yanı olduğunu söyleyebilirim. Bu ister pratik ister zorlayıcı yepyeni bir tarif olsun farklı bir şeyler üretmenin verdiği haz kesinlikle paha biçilemez. Özellikle yoğun iş temposu sebebiyle mutfakta fazla vakit geçiremeyenlerdensen bunu bir fırsata çevirebilir ve evde bulunduğun sürece mutfakta daha çok vakit geçirebilirsin. Benim sana önerim canın her sıkıldığında daha önce hiç denemediğin, hatta “Bunu ben yapamam.” dediğin tarifleri denemek için mutfağa girmen yönünde. Günün sonunda yaptıklarını sevdiklerinle paylaşabilir ya da kendine kocaman bir ziyafet verebilirsin.

Uçak Bileti

2 - Evdeki fazlalıklardan kurtul

2

Büyük bir hevesle dekore ettiği evinde zamanla nereden geldiğini anlamadığın eşyalar birikmiş olabilir. Ve bu eşyaları ayıklamak, düzenlemek belki de en fazla ertelediğin şeylerden biri. Hazır evdeyken uzun zamandır ertelediğin bu işi yapmaya ne dersin? Evde hiç kullanmadığın ve başkasının işine yarayabilecek fazla eşyaları, aksesuarları, mutfak ürünlerini ihtiyacı olabilecek kişilere vermek üzere kolileyebilir, eski gazete / kağıtları geri dönüşüme atabilir, evinde daha minimal ve sade bir dekorasyon yaratabilirsin.

Hatta asla kullanmamana rağmen çöpe atamadığın, kimsenin kullanmayacağını bildiğin ıvır zıvır eşyaları atmak için belki de doğru zaman gelmiştir. Nereden başlayacağını bilmiyorsan sana bir öneride bulunayım. İlk önce işe nereye koyacağını bilemediğin için her şeyi tıktığın o çekmeceden başla.

3 - Mandala yap

3

Evde canı sıkılanların belki de en fazla yöneldiği aktivitelerden biri de mandala. Çünkü mandalanın odaklandığında terapi etkisi göstermek gibi bir özelliği var. Zaten daha çok bu amaçla kullanılıyor. Sanskritçe'de "çember" anlamına gelen mandalayı esasında bir noktanın etrafına çizilen ve bir bütünü oluşturan şekiller olarak tanımlayabiliriz. Eğer el yeteneğine güveniyorsan internetten izlediğin videolar ile kendi mandalanı hazırlayabilir ya da bir mandala kitabı alarak onu keyfince boyayabilirsin. Bunu yaparken en sevdiğin şarkı listesini açmayı da unutma.

4 - Kıyafet dolabını organize et

4

Evde boş vaktini değerlendirmek istiyorsan kıyafet dolabını yeniden organize edebilirsin. Organize etmek derken aslında yalnızca ihtiyacın olacakları tutmak, uzun zamandır giymediğin tüm eşyaları ise ayırmandan bahsediyorum. Böylece hem dolabındaki fazlalıklardan kurtulabilir hem de kullanılabilir durumda olan tüm  eşyalarını ihtiyaç sahipleri ile paylaşabilirsin. Kıyafetlerini ayırırken kendince bir sistem yaratman çok işine yarayabilir. Örneğin son bir yıldır giymediğin ve gelecekte de giymeyi planlamadığın tüm eşyaları ayırmak mantıklı olabilir. Hatta bunu yaparken dilersen kıyafetleri tarzlarına ya da renklerine göre ayırarak kendine yeni bir dolap düzeni yaratabilirsin.

5 – Çiçeklerinle ilgilen

5

Eğer evinde bitkilerin varsa onlara biraz vakit ayırabilirsin. Bu hiç şüphesiz evde yapabileceğin en rahatlatıcı aktivitelerden biri. Özellikle de onları bir süredir ihmal ettiysen günden güne büyüyen çiçeklerini daha büyük bir saksıya geçirebilir, topraklarını havalandırabilir ya da değiştirebilir, budama ihtiyacı olanları budayabilirsin. Yeterince güneş almayan çiçeklerini ise en güneşli odaya alarak yeni bir bitki köşesi oluşturabilirsin. Bu tarz minik değişiklikler ruhuna iyi gelirken, çiçeklerininse çok daha canlı görünmeye başladıklarını kısa süre içerisinde göreceksin

6 - Kitaplığını düzenle

6

Evinde çok sayıda kitabı olan biriysen kitaplarla vakit geçirmeyi de seviyorsundur. Dolayısıyla boş vaktini onları düzenleyerek geçirebilirsin. Kitaplığında yer alan kitaplar uzun zamandır koyduğun yerde duruyorsa kitaplığına farklı bir hava katacak çapraz yerleştirme, üst üste dizme gibi çeşitli yerleştirme şekillerini deneyebilirsin. Dilersen tüm kitaplarını alfabetik sıraya ya da yazarlarına göre ayırarak kendine göre bir kütüphane sistemi oluşturman mümkün. Tüm bunları yaparken okullara bağışlayabileceğin kitapların varsa ayırmayı ihmal etme.

7 - Örgü örmeyi öğren

7

Keyifli vakit geçirebileceğin aktivitelerden biri olan örgü, eskiden çok yaygın bir hobi olmakla birlikte günümüzde de hala oldukça seviliyor. Çocukluğunda anneannen ya da babaannenden görüp örgü örmeye heves ettiysen zaten az da olsa bu konu hakkında fikrin vardır. Ancak daha önce hiç denemediysen de sorun değil. Çünkü örgü örmeyi bilen birine danışarak ya da internet üzerinden video izleyerek öğrenebilirsin. Bunu için yalnızca iki şiş bir de örgü ipine ihtiyacın var. Ördüklerini sevdiklerine hediye ederek onları mutlu edebileceğini de unutma.  

8 - Kitap oku

8

Evde vakit geçirdiğin bir günde uzun zamandır okumayı planladığı ancak günlük yaşam koşturmacası içinde bir türlü vakit ayıramadığın o kitabı okuyabilirsin. Her fırsat bulduğunda kitap okumaya devam ederek bunu kısa süre içerisinde vazgeçemediğin bir alışkanlık haline getirmen mümkün. Sen de eskiden daha çok okuduğuna dair hayıflananlardansan, evde olmayı değerlendirerek hemen kitaplığından bir kitap kap, kendine şöyle bir bardak çay ya da kahve koy ve anın tadını çıkar.

9 - Dizi / film izle

9

Dizi ve film izlemek belki de evde en sık yapılan aktivitelerden biri. Hele bir de bunu rutin bir eğlence haline getirirsen çok daha keyifli olabilir. Örneğin bazı cumartesi akşamlarını film /dizi gecesi yapabilir, izlemeyi sevdiğin ya da hiç izleme şansı bulamadığın serileri izleyebilirsin. Bunu ister kendi başına ister sevdiklerinle yap, yanına şöyle güzel bir patlamış mısır patlatmayı unutma. Seyahat temalı film ve dizilere ilgin varsa Netflix’te izleyebileceğin en keyifli seyahat filmleri yazımıza göz atmanı tavsiye ederi.

10 - Fotoğrafların için bir dosya sistemi oluştur

10

Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte fotoğraflarımızı akıllı telefonlar ya da dijital fotoğraf makineleri ile çekmeye başladık. Dolayısıyla onları sakladığımız yerler de dijital ortamlar oluyor. Yani artık eskisi gibi fotoğraflara bakmak için filmli fotoğraf makineleri kullandığımız dönemlerde olduğu gibi fotoğraf albümlerine sahip değiliz. Hal böyle olunca farklı elektronik cihazlarda olabilen fotoğraflara bakmak çok da kolay olmuyor.

Ancak sana bu kolaylığı sağlayacak bir dosyalama sistemine sahip olman aslında çok basit. Ayrıca fotoğraflarını gittiğin seyahatler, özel günler ya da tarihlerine göre sistemli bir şekilde dosyalamak gününü değerlendirmek için de güzel bir aktivite olabilir.

11 - Evini yeniden dekore et

11

Zaman zaman hayatımızda değişiklik yapmak bize iyi gelir. Yaşam alanımızda yapabileceğimiz değişiklikler de bunlardan biri. Üstelik bu değişikler her zaman çok büyük olmak zorunda da değil. Yani öyle büyük masraflar yapmadan da bazı minik dokunuşlar ile hem evinin enerjisini hem de kendi enerjini değiştirmen mümkün. Bunun için dilersen koltuğun yerini değiştir, dilersen sana keyif verebilecek bir hobi köşesi oluştur ya da istersen odayı bol bol yeşil bitki ve mum ile donat, karar tamamen sana kalmış.

12 - Makrome öğren

12

Keyif veren hobilerden biri olan makrome, özellikle son yıllarda çok daha popüler hale geldi. Bohem stil ev dekorasyonunda çok sık tercih edilen makrome ürünleri kullanıldıkları ortama farklı bir hava katıyor. Düğüm teknikleri kullanılarak kendi özel ipiyle yapılabilen makromenin yapımı hakkında ise internette çok sayıda öğretici video yer alıyor. Bu sayede duvar süsünden yastık kılıfına, çiçek askılığından sepet süslemesine kadar makromeden çok farklı stillerde dekoratif eşya yapabiliyorsun.

13 - Punch yapmayı öğren

13

Evde geçirdiğin zamanı değerlendirebileceğin bir diğer aktivite de punch yapımı. Bir çeşit işleme tekniği olan punch, özel iğnesiyle 3 boyutlu bir motif yaratma imkanı sunuyor. Yapımı ise oldukça keyif veriyor. Daha çok dekoratif ürünlerde kullanılan punch nakışı ile yastık kılıfları, kasnak duvar süsleri ve nakışlı havlular yapılabiliyor. Punch nakışı da internette yer alan videolar aracılığıyla öğrenilebiliyor. Bu tarz hobiler hakkında daha detaylı bilgi almak için Evde keyifli vakit geçirebileceğin hobiler yazımızı inceleyebilirsin.

14 - Sokak hayvanları için kulübe yap

14

Sokak hayvanları için onları yaz aylarında sıcaktan, kış aylarında ise soğuktan koruyan kulübeler yapabilir, tüm yaptıklarını sokak aralarında, parklarda güvenli alanlara yerleştirebilirsin. Evde oldukça kolay bir şekilde yapılabilen bu kulübeler sayesinde sokaktaki canlarımızı çok mutlu edebilirsin. Bunun için öncelikle makas, kalem, koli, koli bandı gibi ihtiyacın olabilecek malzemeler listesini araştırmanı öneririm. Daha sonrasında tüm malzemeleri temin ettikten sonra internetteki videolu ya da fotoğraflı anlatımlardan yardım alabilirsin.

15 - Seyahat listesi yap

15

Henüz bir yere gitmiyorum niçin bir seyahat listesi yapacağım, diye düşünüyor olabilirsin. Hemen söyleyeyim. Çünkü bu oldukça motivasyon artırıcı bir aktivite. Özellikle plan yapmak tatil öncesi aşamaları içerisinde senin de en keyif aldığın şeylerden biriyse bu aktiviteye mutlaka bir şans vermelisin. Evde otururken bir sonraki gideceğin seyahati planlamak ya da günün birinde mutlaka görülmesi gereken yerler listesi yapmak hem modunu yükselten hem de harekete geçiren bir aktivite olabilir.

16 - Egzersiz yap

16

Egzersiz tüm hayatın boyunca ihmal etmemen gereken şeylerden biri. Özellikle de masa başı bir işte çalışıyor ve gün içerisinde daha az hareket etme şansı buluyorsan fırsat buldukça mutlaka egzersize vakit ayırmalısın. Bunu günlük rutinine dahil edersen kısa sürede senin için bir alışkanlığa dönüştüğünü görebilirsin. Evde vakit geçirdiğin bir günde dışarıda hareket etmek için uygun hava koşuları yoksa örneğin çok yağmurlu ya da yüksek sıcaklıklar varsa egzersizini evde yapmayı tercih edebilirsin. Bu sayede evde de olsa aktif bir gün geçirmen mümkün.

17 - Kullanmadığın bir kıyafeti / aksesuarı yeniden tasarla

17

İçindeki tasarımcı ruhunu ortaya çıkarmaya ne dersin? Eğer el işi becerin varsa tahminimce zaten sık sık bu yeteneğini kullanabileceğin şeyler tasarlıyorsundur. Ancak bu konuda daha önce herhangi bir deneyimin olmadıysa da sorun değil. Çünkü deneme yöntemi ile sen de daha önce hiç keşfetmediğin bir yönün ile tanışabilirsin. Bunun için öncelikle üzerinde değişiklik yapmak istediğin eşyaya karar vermelisin. Bu bir ceket, gömlek, çanta ya da herhangi bir aksesuar olabilir. Daha sonrasında ise ister bu konuda deneyimli kişilerin videoları izleyerek istersen de tamamen doğaçlama hareket edebilirsin. Yalnız ilk kez deniyorsan sana minik bir tavsiye, yeniden tasarlayacağın ilk parça çok sevdiğin bir eşyan olmasın.

18 – Yabancı dil öğren

18

Evde yapabileceğin pek çok aktiviteden biri de yeni bir dil öğrenmek olabilir. Bu sayede kendini geliştirirken gününü de oldukça verimli geçirme şansın olur. Eğer yeni bir dil öğrenmeyi kafana koyduysan öncelikle seni sıkmayacak ve aynı zamanda öğrenmeni kolaylaştıracak bir sistem oturtmalısın. Neyse ki günümüzde internet sayesinde pratik yapmana olanak sağlayan çok sayıda online mecra bulunuyor. Sen de alabileceğin eğitimler, videolu anlatımlar ya da yazılı kaynaklar ile günde birkaç saatini ayırarak yeni bir dil öğrenebilirsin.


bengisarihan
Bengi Sarihan
65 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar