Uzun bir süredir evlerimizde vakit geçirdiğimiz için yeni hobi arayışları içerisindeyiz. Dizi ya da film izlemek, kitap okumak, yeni şeyler öğrenmek, yemek yapmak gibi aktiviteleri fazlasıyla tükettik diye düşünüyorum. Böyle daha önce hiç denemediğimiz, öğrenmekle uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağımız hobilere ihtiyacımız var. Ben de kendine yeni uğraşlar arayan birisi olarak bulduğum fikirleri paylaşmak istedim. Hadi gel, evdeki günlerini güzelleştirecek hobiyi bulalım.

İçindekiler

Punch

punch

Anneannelerimizin evlerinde, annelerimizin çeyizinde gördüğümüz kanaviçeler geri döndü. Nasıl modada vatkalar, geniş paça pantolonlar gibi geçmişte çok moda olan şeyler geri dönüyorsa hobilerde de geçmişe dönüş yaşanıyor. Tabii anneannelerimizin o el emeği göz nuru kanaviçeleri, modern bir hale geldi ve adı punch oldu.

Punch aslında bir işleme tekniği ve kendine has bir iğnesi var. İğnesi farklı olduğu için yaptığın işleme 3 boyutlu oluyor. Kasnağa geçirdiğin kumaşın üzerine punch iğnesiyle istediğin motifi işliyorsun. İşleme bittikten sonra kumaşın düzünü çeviriyorsun ve bir de bakmışsın kabartılı bir doku oluşmuş. Şimdi aklında şu soru olabilir, motifimi kendim oluşturmayı beceremezsem ne olacak? Merak etme bu soruyu ben de kendime çok sordum ama bir de baktım ki punch setleri kumaşın üzerine motif çizilmiş şekilde de satılıyorlar. Sana sadece farklı renkte iplerle dokumak kalıyor. El işlerine pek yatkınlığın yoksa ilk başladığında hiç beceremiyormuşsun gibi gelebilir ama merak etme zamanla sen de bir punch ustası olabilirsin.

Uçak Bileti

Yeni nesil resim 

tablo

Resim yapmak konusunda çok yetenekli olanlar bu maddeyi direkt geçebilir. Sizler zaten evde kaldığımız bu uzun süre boyunca harika eserlere imza atmışsınızdır ve atmaya da devam ediyorsunuzdur. Ben ne yazık ki resim konusunda yetenekli biri değilim ama her zaman tuvalin karşısına oturup harikalar yaratanlara karşı bir hayranlığım oldu ve resim yapabilmek istedim. Eğer sen de benim gibi resim konusunda çok yetenekli değilsen doğru yerdesin.

Boş bir tuvalin karşısına geçip sıfırdan resim yapamıyor olabiliriz, hatta belki Cin Ali bile çizemiyor olabiliriz, ama numaralandırılmış bir resmi numaralara denk gelen boyalarla boyayabiliriz. Birçok farklı sitede satılan resimler arasından istediğini seçiyorsun. Tuval renklere göre bölünmüş ve numaralandırmış şekilde geliyor. Numaralara denk gelen boyaları da etiketli bir şekilde gönderiyorlar. Sana sadece numaralandırılmış alanları renklere göre boyamak kalıyor. Boyama yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsun ve renklerin terapisiyle kendini iyi hissediyorsun.

Makrome

makrome

Sosyal medyada aşırı derecede popüler olan bir diğer hobiye geldi sıra: makrome. Hızlandırılmış tekniklerle çekilen kısa videolardan tut, farklı farklı dekorasyon ürünlerinin nasıl yapılacağını anlatan uzun videolara kadar her yer makrome videosuyla dolu. Özellikle makrome duvar süsleri yapmak çok popüler ama makromeyle çok farklı ürünler elde edenler de var.

Makrome ne demek önce ondan bahsetmek istiyorum. Düğümleme teknikleri kullanılarak yapılan ürünlere makrome deniyor. Babilliler ve Asurlular tarafından bile kullanılmış olan makrome tekniği yine kanaviçe gibi geçmişten gelen bir aktivite. Dediğim gibi her yerde makrome videolarına rastlayabilirsin. Bu videolardan da anlayacağın üzere makrome tamamen elle yapılıyor. İğne, tığ ya da şiş gibi bir malzemeye ihtiyacın yok. Sadece ellerini kullanarak kendine güzel bir duvar süsü ya da belki yılbaşı ağacın için bir süs hazırlayabilirsin.

Amigurumi

Amigurumi

“Bu nedir ya?” dediğini duyar gibiyim. Amigurumi, Japonca bir kelime ve oyuncak yapma sanatı demek. Hatta “ami” örülmüş, “nuigirimi” doldurulmuş oyuncak anlamına geliyor. Bu iki kelimenin birleşimi de bize bu güzel hobiyi getiriyor. Son yıllarda çok popüler olan amigurumi ile birbirinden tatlı oyuncaklar örebilirsin. Özellikle çocuğun varsa amigurumi sayesinde beraber etkinlik yapabilirsiniz.

Amigurumi, tığ örgü ve sık iğne tekniğiyle yapılan bir örgü. İlmek artırarak ya da eksilterek oyuncağın dışını örüyorsun ve sonrasında oyuncağın içini elyafla dolduruyorsun. Kullanılan ipler kolay kopmayan ipler olduğundan oyuncağın çok uzun ömürlü oluyor ve aynı zamanda da makinede yıkanıp temizlenebiliyor. Ancak amigurumi, el işiyle çok alakası olmayanlar için ilk başta zor bir hobi olabilir. Ben ilk denediğimde asla bitmeyecek gibi hissetmiştim ve çok zorlanmıştım ama pes etmeyip ortaya tatlı bir oyuncak çıkartınca insan mutlu oluyor. Hele o oyuncağı bir çocuğa hediye ettiğinde yüzündeki mutluluk paha biçilemez.

Teraryum

Teraryum

Evde kaldığımız dönemde çiçek yetiştirmeyle ilgilenenlerimiz de oldu. Evimize bitkiler alıp yaşam alanımızı güzelleştirmek istedik, onlarla vakit geçirerek kendimizi rahatlattık. Şimdi ise teraryum zamanı. Teraryumları arkadaşlarına çiçek gönderirken görmüşsündür ya da belki sana da teraryum hediye edilmiştir. Peki evde teraryum yapabileceğini biliyor muydun?

Teraryumu kısaca tanımlamak gerekirse kelime anlamını “toprak akvaryumu” olarak tanımlayabiliriz. Evde daha önce beslediğin balıktan kalan bir fanusun varsa hemen o boş fanusu değerlendirelim. Bu fanusun içinde minyatür bir bitki yetiştirme alanı oluşturacağız. Teraryumda her bitkiyi yetiştirmek mümkün değil. Teraryum bitkileri nemli ortamlarda yaşayabilen ve doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bitkiler olmalı. Kaktüs, sukulent, arapsaçı, japon şemsiyesi, fitonya gibi bitkiler teraryuma uygun bitkilerden sadece bazıları. Bu arada internette evde teraryum yapmak için setler de satılıyor. Direkt onlardan alarak da yapabilirsin. Malzemeleri ayrı ayrı alıp yapmayı da tercih edebilirsin. Tamamen sana kalmış.

Mum

mum yapma

Mum severler toplaşıyor. Rengarenk, çeşit çeşit mumlarla evin her yerini doldurup mum ışığında romantik bir ortam yaratmanın tam mevsimindeyiz. Mevsim de doğruyken ve evde aktivite ararken neden kendi mumumuzu kendimiz yapmayalım ki? Yılbaşı da geliyor, evde farklı farklı mumlar yaparak sevdiklerine de hediye edebilirsin. Böylece ne hediye alacağım derdinden de kurtulmuş olursun.

Mum yapmak için ihtiyacın olan malzemeler aslında basit. Balmumu ve fitil aldıktan sonra evde kolayca mum yapabilirsin. Balmumu alırken iki seçeneğin var, parafin mumu ya da soya mumu tercih edebilirsin. Genelde mum yapımında parafin mumu kullanılıyor ve aynı zamanda ucuz da. Ayrıca hızlı eriyip kolay renklenmesi de mum yapımına yeni başlayanlar için kolaylık sağlıyor. Ancak parafin mumu eridiğin bazı kimyasallar yayılıyor ve cildi tahriş edebiliyor. Bu nedenle ekstra dikkatli olmalısın. Soya mumu ise daha yavaş yanıyor ve kolay temizleniyor. Ayrıca evde daha önce yaktığın yarım kalmış mumlarını ya da önceden alıp şu an beğenmediğin mumları da eriterek yeni bir muma dönüştürebilirsin.

Kolay kuruyan kil

kil

Daha önce kille ödev yapmak zorunda kalanlar olmuş olabilir aramızda. Genelde bu ödevler killi toprakla yapılması gereken ödevler olur ve ortalık biraz kirlenebilir. Bu önerimde havada kuruyan kilden bahsedeceğim. Havayla kuruyan kil kullanarak fırınlamaya gerek kalmadan ve etrafı çok da dağıtmadan ne istersen yapabilirsin. İstersen sanatçılığını konuşturup heykeller yap, istersen çiçeklerin için saksı… Hatta yılbaşı ağacın için süs bile yapabilirsin. Başlangıç setlerinden alarak boya ve heykel şekillendirici aletlerle yaratıcılığını kullanabilirsin.

Kil hamurunu evdeki malzemelerle de çok kolay bir şekilde yapabilirsin. Bir kaba 1 su bardağı un, 3 su bardağı su ve 1 çay bardağı tuz koyarak yoğurup kil hamuru elde edebilirsin. Bu tarifteki en önemli malzeme tuz çünkü hamurun bağlanmasını tuz sağlıyor. Malzemelerini yoğurup oluşturduğun hamura istediğin şekli verebilirsin. Aile bireylerinin el izlerini ya da evcil hayvanının patisini basarak kendine tatlı anılar oluşturabilirsin. Şekil verdikten sonra 130 derece fırında 30 dakika hamurunu pişirerek süslerine ya da heykellerine kavuşabilirsin.

Epoksi takı 

Epoksi

Sırada yaparken çok keyif aldığım bir diğer hobi var. Kimyasal bir reçine olan epoksi özellikle kolye ve küpe yapmak için eşsiz bir malzeme. Hani kurutulmuş çiçeklerin saydam bir sıvı içerisinde dondurulmasıyla yapılan takılar var ya. İşte epoksi takılar onlar. Sen de tıpkı benim gibi keyifle takacağın aksesuarlarını epoksiyle yapabilirsin.

Tasarım yapmadan önce ihtiyaç duydukların kuru çiçekler ya da yapraklar, renkli boncuklar, silikon kalıp ve epoksiden ibaret. Tabii tasarımını yaptıktan sonrası için eğer bir kolyen olsun istiyorsan ip ya da zincir, küpen olsun istiyorsan da klipsler de satın alman gereken diğer malzemeler. Tüm bu ürünleri satın aldıktan sonra internetteki videoları izleyerek kendine tam zevkine göre takılar yapabilirsin.

Halatlarla obje yapımı

Halat sepet

Belki kalın bir halat ilk bakışta göze çok çekici gelmeyebilir ama aslında halatlarla yapılan sepetler, saksılar evlere oldukça otantik bir hava katıyor. Sen de evinde bir farklılık yaratmak için kalın halatlardan alabilir, bu halat çeşidinden ve silikon kullanarak halattan saksı, sepet hatta duvar süsleri hazırlayabilirsin.

Aslında halatla obje yapmak için halatın ucunu merkez noktası olarak belirleyip halatı çevresinde dolayarak tabanı oluşturman yeterli. Tabii bu aşama esnasında aralarda silikonla halatı yapıştırmalı ve yaptığın tabanı sağlamlaştırmalısın. Taban oluştuktan sonra bu tabanı yükselterek istediğin yükseklikte sepetler ve saksı kılıfları hazırlayabilirsin.

Düş kapanı hazırlama

Düş kapanı

Uzun süreli bir hobidense tek günlük hobilerden biri olarak tanımlanabilecek düş kapanı hazırlama ile eski bir Kızılderili geleneğini evine taşıman mümkün olacak. Geleneğe göre söğüt dallarından yapılan bir kasnağın etrafına iplerin örülmesiyle hazırlanan ve çeşitli süslemelerle görsel anlamda etkileyici bir şekle sokulan düş kapanlarının bulunduğu odadaki insanı kabuslardan koruduğuna inanılıyor.

Rüya avcısı adıyla da bilinen bu objeyi hazırlamak için ihtiyacın olanlar bir adet kasnak, evinin dekorasyonuna uygun renkte makrome ip ve süslemek için boncuklar, tüyler. Kasnağı nasıl örmen gerektiğini internetteki videolarla keşfedebilir, evin için bir düş kapanı yaparak kâbusları geride bırakabilirsin.

Mandala

Mandala

Sanskritçe bir kelime olan mandala, enerjiyi tutan kap anlamına geliyor. Hem gençlerin hem yetişkinlerin severek vakit geçirmesini sağlayan mandala bir noktanın etrafına çizilen çemberlerin ve şekillerin oluşturduğu bir bütünlük aslında. Evde keyifli vakit geçirmek için istersen hazır mandala kitaplarından alabilirsin ya da videolar izleyerek kendi mandalanı kendin çizebilirsin. Hazırladığın ya da satın aldığın mandalayı boyamak hem sinirinin hem de stresinin azalmasını sağlayacak.

Mandalalarla ilgili bir diğer önemli nokta da çizilen şekillerin bilinçaltını yansıttığının düşünülmesi. Yani bu şekillerde ortadaki nokta kişinin kendisi etrafındaki çemberlerse kişinin etrafındaki evren olarak kabul görüyor. Kısacası yalnızca keyifli bu hobiyi yaparak bilinçaltına dair fikir sahibi olman da mümkün.

İp bileklik

İp bileklik

Rengarenk yün iplerle hazırlanan şık ve zarif ip bileklikleri daha önce kesinlikle görmüşsündür. Bu bileklikler el yapımı olduğu için oldukça pahalı fiyatlara satılıyor. Bu hafif bileklikleri aslında evde yapmak çok kolay. Hem de bu aksesuarları artık iplerle yapabileceğin için masraf etmene bile gerek yok. Kopça kısmını da iple örebileceğin için klips alman da gerekmiyor. Yani yalnızca ip bileklik yapmaya başlayarak hem evde geçirdiğin vakti daha verimli kılabilir hem de oldukça yüksek fiyatlı ürünleri uygun fiyata mal edebilirsin.

Ben de evde ip bileklik yapmayı deneyenlerdenim. Aslında ip bilekliklerin en az 15 çeşidi var. Benim favorimse birbirine uygun renklerdeki iplerin bir kalıp etrafına sırayla dolanmasıyla oluşturulan model. Dilersen kalıbı ipleri bir araya getirerek oluşturabilir dilersen de bileklik kalınlığında daha hacimli bir ipin etrafına renkli ipleri dolayabilirsin. 

Evdeki eşyaları boyama

Boyama

Evinin dekorasyonu ne kadar süredir aynı? Eğer uzun süredir aynı eşyaları kullanıyorsan artık biraz sıkılmış olabilir misin? Merak etme, şimdi sana tüm mobilyalarını çöpe at ve yenilerini al demeyeceğim. Yalnızca evdeki aksesuarlarını biraz renklendirmeni ve bu sayede de evini yenilemeni önereceğim.

Bu hobiyi hayata geçirmek için öncelikle evinde rengini değiştirmek isteyeceğin yerleri tespit etmelisin. Ahşap aksesuarları, televizyon üniteni, koltuklarının ve yemek masanın ayaklarını yani dilediğin her şeyi hatta metal yüzeyleri bile dilediğin renge boyaman mümkün. Biraz renk katmak istediğin yerleri belirledikten sonraysa yapman gereken boyayacağın materyale uygun alışveriş yapmak. Yani masanın ayaklarını boyamak istiyorsan ve bu ayaklar demirse metal yüzeylere yönelik boyalardan, ahşap bir alanı boyayacaksan da ahşap boyalarından satın almalısın.

Boyalarını aldıktan sonra yapman gereken tek şey evine biraz renk katmak. Dilersen boya yapmaya başlamadan önce aklında model fikri olması için Youtube videoları izleyebilirsin. Ama bana sorarsan içindeki sesi dinle, çünkü sana en uygun model onun sana fısıldadıklarında gizli.

Yoga/ sandalye yogası

Sandalye yogası

Sıradaki önerim oldukça özel bir hobi. Çünkü yoga insanlar için genelde başta bir hobi olan fakat sonrasında yaşam tarzına dönüşen bir disiplinler topluluğu. Evde yapılabilecek en güzel hobilerden yoga hem günün dilediğin anında yapabileceğin bir içeriğe sahip hem de başlangıç için yalnızca bir mat alman yeterli. Sonrasında yoga pozlarıyla ilgili videolar izleyerek ya da pozların fotoğraflarına bakarak içsel yolculuğuna çıkabilirsin.

Eğer yoga hareketlerini yapmanın çok yorucu olacağını düşünüyorsan ya da bu pozları deneyecek kadar esnek olmadığını düşünüyorsan sandalye yogası yapabilirsin. Bu tür yoga için ihtiyacın olan bir sandalyeden ibaret. Sandalyede yapılabilecek pozları inceleyerek keyifli ve verimli vakit geçirmeye başlayabilirsin.

Kaligrafi

Kaligrafi

Bundan böyle tebrik kartlarını, hediyelerinin içine koyacağın notları ya da duvarına asacağın posterleri kendin hazırlamak ister misin? Cevabın evet ise seni evde kaligrafi yapmanın inceliklerini öğrenmeye davet ediyorum.

Harflerin kullanılmasıyla geliştirilen ve genelde duvar süslerinde kullanılan dekoratif yazı yazma sanatı kaligrafi olarak adlandırılıyor. Bu sanatla bir ilgilenmeye başlayanlar boş anlarında hep kağıtların üzerine kaligrafi yapıyorlar. Videolar aracılığıyla ya da online kurslarla kaligrafi öğrenebilir, yapabildiğin dekoratif çalışmalarla hem evini süsleyebilirsin hem de görenlerin iltifat dolu yorumlarını duyabilirsin.

Şeker hamuruyla pasta/kurabiye

Şeker hamuru

Sıradaki önerim tam mutfakta vakit geçirmeyi çok sevenlere göreyken diyettekilere göre hiç değil. :) Evdeki vakti keyifli geçirmek ve hatta bundan sonraki tüm doğum günlerinde herkesin beğenisini kazanacak bir pasta yapmak ya da en güzel şekilli yılbaşı kurabiyelerini hazırlamak yalnızca şeker hamuruyla ilgili ufak bir eğitim alıp denemeler yapmanla mümkün olacak. Eskiden uygulamalı bir eğitimle şeker hamurunun nasıl kullanılacağını öğrenmek mümkünken artık online kurslar sayesinde bu hamuru anlamak ve yorumlamak mümkün.

En sevdiği renkte şeker hamurlarından alıp online derslere katılarak puf puf kekler ya da kıtır kıtır kurabiyeler yapıp özgürce süsleyebileceksin. Aman tekrar uyarayım. Eğer diyetteysen sen listedeki hobilerden başka bir tanesini seç. Yoksa olacaklardan sorumlu değilim. :)

Yeni bir dil öğrenme

Online alışveriş

Eskiden dil öğrenmek için geçerli kabul edilen yöntemler fiziksel olarak bir kursa gitmekten ya da dilini öğrenmek istediğimiz ülkede yaşamaktan ibaretti. Bugünse teknolojinin gelişmesiyle birlikte konuyla ilgili kartlar yeniden dağıtıldı. Artık evinde, en sevdiğin koltukta hatta evcil hayvanın kucağındayken bir dili öğrenmek için online derslere girebilirsin. Yani evde yapılacak bir aktivite arayışındaysan dil öğrenmek için online bir kursa katılmak ufkunu genişletecek eşsiz bir öneri bence.

Henüz hala İngilizce konusunda kendini yeterli hissetmiyorsan bence derslere İngilizce ile başlamalısın. Eğer İngilizcen çok iyi durumdaysa öğrenme sürecinin daha keyifli geçmesi için en çok ilgini çeken dile yönelmeni öneririm.

Örgü 

Örgü

Önerilerim arasında attığın her ilmekle birlikte günlük dertlerinden uzaklaşacağın ve kökeni yüzyıllar öncesine dayanan bir seçenek var desem ilgini çeker mi? Geçmişi M.S. 600’lü yıllara dayanan örgü örmek bugünün de en rahatlatıcı hobilerinden biri. Yapan kişiyi düşüncelerinden uzaklaştıran bu eylem sonucu meydana gelen ürünlerin oldukça güzel olması da örgü örmeyi keyifle yapılan etkinliklerden birine dönüştürüyor.

Örgü tekniklerini öğrenerek kendine atkı, bere, kazak gibi tekstil ürünleri ya da mutfak sepeti, ekmeklik gibi ev eşyaları örebilirsin. Hatta çok fazla örersen yaptıklarını dostlarına hediye edebilir ya da internetten satabilirsin.

Evde yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri de tabii ki kitap okumak. Sen de bu hobilerden birindense kitap okumayı tercih edenlerdensen ve okudukların ışığında ileride gerçekleştireceğin seyahatleri planlamak istersen Yola Çıkaran Kitaplar içeriğimizi mutlaka okumalısın.


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN