• Anasayfa
  • Bilgi
  • Netflix’te izleyebileceğin EN keyifli seyahat filmleri

Netflix’te izleyebileceğin EN keyifli seyahat filmleri

setenaygokdag

Evdeki vaktini sürekli dizi-film izleyerek geçirenlerden misin? Pandemi öncesinde yola çıkmayı, gezip görmeyi çok mu seviyordun? İzlerken gezmiş kadar olmak mı istiyorsun? Aradığın liste ayağına geldi! Netflix’te bulabileceğin seyahat temalı en keyifli içerikleri bir araya getirdim. İyi seyirler!

Son Bir Gülüş (The Last Laugh) – 2019

Last Laugh

İlk sırada duygusallığı ve komedisi ile iç ısıtan bir film var. Buddy, yeni yerleştiği huzurevinde neredeyse 50 yıldır görüşmediği eski dostu ve menajeri Al Hart ile karşılaşır. Eski günleri yad eden ikili, Al’ın ısrarı sonucunda yeniden bir komedi şovu turnesine çıkmaya ve son bir iş yapmaya karar verir. Greg Pritikin’in yazıp yönettiği yapım, keyifli ve hafif bir yolculuk filmi arayanlara hitap ediyor.

Uçak Bileti

Lion (Lion) – 2016

lion netflix movie

Filmimiz 5 yaşındaki Hintli Saroo’nun trende uyuyakalması ile başlıyor. Uyandığında abisini bulamayan çocuk, evinden de kilometrelerce uzakta olduğunu fark eder. Polis tarafından bulunan minik Saroo Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilip büyütülür. Ancak aradan geçen 25 yıla rağmen ailesini bulmaya kararlı olan karakterimiz, elinde neredeyse hiç bilgi olmadan yola çıkar.

Yeşil Rehber (Green Book) – 2018

Green Book Netflix

2019 Oscar Ödülleri’ne En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini kazanarak damgasını vuran film, 1960’larda geçiyor. Film, ünlü bir Afro-Amerikalı piyanist ile turnesinde ona eşlik eden beyaz şoförünün yolculuğunu anlatıyor. Green Book (Yeşil Rehber) ise aslında 1960’larda seyahat edecek Afro-Amerikalıların güvenli konaklama ve rotalarının anlatıldığı bir kitapçık. Yolculuklarında bu kılavuzdan yardım alan ikili buna rağmen çeşitli ırkçılıklara maruz kalacaklardır.

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu (The Fundamentals of Caring) – 2016

The Fundamentals of Caring netflix

Aynı isimli kitaptan uyarlanan film; dostluk, baba-oğul ilişkileri ve yolculuk macerası anlatıyor. Yıllar önce oğlunu kaybeden ve eşiyle boşanma aşamasında olan emekli yazar Ben Benjamin, maddi olarak da sıkıntılı günler geçirmektedir. Tedavisi olmayan hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum kalmış genç Trevor ise yıllardır babasını görmemektedir. Ben, Trevor’ın bakıcılığını üstlenir ve ikili hayatlarını değiştirecek bir yolculuğa çıkar.

The Highwaymen – 2019

The Highwaymen Netflix

Woody Harrelson ve Kevin Costner’ın başrollerini paylaştığı yapım, 1934 yılında geçiyor. Frank Hamer ve Maney Gault, efsanevi suçlular Bonnie ve Clyde’ın peşine düşmek için emeklilikten geri dönerler. Amerikan tarihinin en ünlü suçlularından olan ikiliyi yakalamak için iç güdülerine ve eski usul yöntemlere güvenmek zorundadırlar. Özellikle dönem filmi sevenlerin dikkatini çeken The Highwaymen, sinema gecen için aradığın film olabilir.

4L (4 Latas) – 2019

4L Netflix

İspanyol yapımı bir komedi-drama olan filmde, ölmekte olan arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen iki adamın, arkadaşlarının kızıyla çıktıkları yolculuk anlatılıyor. İlk Paris Dakar Rallisi’nde kullanılan araba olan Renault 4 L ile İspanya’dan Mali’ye giden ekip, çölün ve yolculuğun getirdikleriyle başa çıkmaya çalışıyor. 

Gece Yarısından Önce (Before Midnight) – 2013

Before Netflix

“Before” serisinin üçüncü ve son filmi olan yapım, romantik ve büyüleyici bir atmosfer taşıyor. İlk iki filmin Viyana ve Paris’te çekilmesinin ardından Gece Yarısından Önce ise Yunanistan’da geçiyor. Dokuzar yıl arayla çekilen filmlerin sonuca ve cevaplara bağlandığı yapım olmasıyla merak uyandırıyor. Seri, trende tanışan Jesse ve Celine’in birlikte geçirdikleri 14 saati anlatan ilk filmle başlıyor. Bu filmdeyse çiftin son kez buluşmasını, hayatlarındaki ve kendilerindeki değişiklikleri izliyoruz.

insta takip4

Bonus: Seyahat temalı belgeseller

Lea ve Ben (Lea & I) – 2019

Lea & I

İlk önereceğim seyahat belgeselinin en hoş yanı izlerken adeta yanlarında olduğunu hissedecek kadar sıcak bir iş çıkartmış olmaları. İki yakın arkadaş olan Lea ve Camille, yakalandıkları ölümcül hastalığa tedavi bulmak için bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Latin Amerika’ya uzanan yolculuklarında şifa kavramını sorgulamaya başlarlar.

Expedition Happiness – 2017

Expedition Happiness

Macera ve yolculuğu bir araya getiren bu belgesel film sayesinde Kuzey Amerika’yı baştan sona gezebilirsin! Alman bir çiftin köpekleri ile birlikte Amerika’ya uçarak buradan eski bir okul otobüsü almalarıyla başlayan filmde, yenilenen okul otobüsüyle eğlenceli anlara tanıklık edeceksin.

Kara Turist (Dark Tourist) – 2018

Dark Tourist

Son yılların gözde turizm türü Kara Turizm (Dark Tourism) temasıyla yola çıkan gazeteci David Farrier, dünyadaki en sıra dışı yerleri ziyaret ediyor. Latin Amerika’dan başlayan seri, yeniden ABD’ye dönüş ile sonlanıyor. Farrier dizi boyunca Japonya’da ağır radyasyona maruz kalmış bir kentin ziyaretinden, Meksika’daki turizm amaçlı yasa dışı sınır geçme turuna; Endonezya’da mumyalaşmış bir cesedin temizliğine tanık etmekten, Benin’deki Vodoo Festivali’ne katılmaya kadar pek çok tehlikeli ve ilginç deneyime imza atıyor.

Işığın Masalları (Tales by Light) – 2018

Tales by Light

Netflix’te izleyebileceğin bir diğer seyahat temalı belgesel serisi olan Işığın Masalları, fotoğrafçı ve yapımcıların gözünden dünyayı anlatıyor. 3 sezondan oluşan yapım boyunca insanların, hayvanların, kültürlerin ve mekanların daha önce keşfedilmemiş tarafları inceleniyor. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenen okuyucuların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum!

Not: Film görselleri Netflix’ten alınmıştır.

Seyahat temalı filmlerdense motivasyon filmleri daha çok ilgini çekiyorsa motive edici filmler listemizi okuyabilirsin. 


setenaygokdag
Setenay Gökdağ
48 Yazı
Antalya doğumlu yazar, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Lise yıllarından itibaren medyanın çeşitli alanlarında metin yazarı ve editör olarak çalıştı. Okuma, yazma ve seyahat etme tutkularını tek amaç altında birleştirmek adına, Enuygun’da seyahat yazıları yazmaya başladı. Şu anda da Turist Rehberliği bölümünde eğitim alarak seyahat yazılarına farklı bir gözle bakmayı hedefliyor. Boş bulduğu her an yollara çıkmayı, otostop çekerek seyahat etmeyi ve kamp yapmayı çok seviyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar