Erken ödeme cezası itirazına Yargıtay onayı

tugbahacibayramoglu

Özellikle konut kredisi faizlerinin yüzde 80’lere kadar gerilediği şu günlerde yeniden yapılandırma sorularıyla çok sık karşılaşıyoruz. Kredinizi yeniden yapılandırdığınızda ödediğiniz % 2 yeniden yapılandırma cezasına Yargıtay’dan fren geldi. Yargıtay 13. Dairesi, Ankara 7. Tüketici Mahkemesi’nin aldığı “Kredi yeniden yapılandırmada ceza ödenmez” kararını onadı.

İçindekiler

Tüketici mahkemesi cezayı haksız buldu

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi, faiz oranları düşünce bankadan aldığı konut kredisini yeniden yapılandırmak için başvuran kişiden erken ödeme ücreti adı altında para alınmasını haksız buldu.

Olay şöyle gelişti. Bankadan % 1,28 faiz oranıyla konut kredisi alan bir kişi faiz oranları düşünce borcunu yeniden yapılandırmak için bankaya başvurdu. Ve banka, borçludan % 2 erken ödeme cezası olarak 930 lira aldı. Borçlu bu paranın iadesi için önce Ankara Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti’ne başvurdu. Heyet talebini kabul etmeyince dava açtı.

Yargıtay 13. Dairesi kararı onadı

Ankara 7. Tüketici Mahkemesi de borçluyu haklı buldu Yargıtay 13. Dairesi de bu kararı onadı. Bu karar emsal bir karar. Bu kararla siz de mahkemeye başvurabilirsiniz. Ancak bu zor ve uğraş gerektiren bir süreç. Bankalara açılan kart aidatı ya da buna benzer kapama cezalarıyla ilgili davaların genelinde mahkemeler hep vatandaşı haklı buluyor. Ancak buna rağmen bankalar, herkesin dava açamayacağını düşünerek uygulamalarını sürdürüyor.

Cezanın düşürülmesi gündemde

Sanırım en sağlıklısı % 2 erken ödeme cezasının bir an önce düşürülmesi. Cezanın % 0,5 (binde 5) ya da % 1’e düşürülmesi konusunda çalışmalar var. Bu konuyla ilgili yasa tasarısı komisyonlarda görüşülüyor. Cezanın bir an önce düşmesi ya da alınmaması en sağlıklı yol olur.

Ekspertiz ücreti 250 TL

Bu arada Yargıtay 13. Dairesi bankaların ekspertiz ücreti altında yüksek meblağlar istememesi konusunda uyardı. Ekspertiz ücretinin 250 TL olduğu hatırlatıldı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar