• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alabilirsiniz

Kart aidatını mahkemeye gitmeden nasıl alabilirsiniz

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1 Kasım 2012
I
1 dk
I
657
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019
İçindekiler

Tüketiciler Birliği’nden kredi kartı aidatlarının kaldırılması için pratik bir öneri geldi. Bankanızı arayarak kart aidatının kaldırılmasını isteyip, aksi halde kredi kartınızı iptal ettireceğinizi söyleyebilirsiniz.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, Habertürk’e yaptığı açıklamada kart aidatı tartışmasına Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son noktayı koyduğunu ve bankaların aidatı haksız olarak aldığını açıkladı. Mahkemenin geriye dönük 10 yıllık aidatlarının da ödenmesine karar verdiğini hatırlatan Dinç, herkesin kart aidatını geri isteme hakkı olduğunu vurguladı. Kredi kartı kullananların kartlarının ekstrası ile ilgili tüketici hakem heyetine başvurabileceklerine dikkat çeken Dinç, hakem heyetlerinin de 10 yıllık geçmiş aidatlarını hesaplayarak faiziyle birlikte iadesine karar verdiğini hatırlattı.

Bir telefon yeterli olabiliyor

Kredi kartı aidatınızla ilgili ilk olarak bankanızı arayarak aidatın kaldırılmasını talep edin. Bazı bankalar “kart aidatımı kaldırın yoksa kredi kartımızı iptal ederim” diyen müşterilerinin kart aidatını kaldırabiliyor. Bir tek telefonla yıllık 50-60 TL hatta 100 TL'ye kadar varan kart aidatınızı ödemekten kurtulabilirsiniz.

 

Neler yapmalısınız

Öncelikle bankanızı arayarak kart aidatının kaldırılmasını talep edin. Eğer bankanız size olumlu bir yanıt vermezse bu kez ekstranızla birlikte Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz. Bankaların geneli Tüketici Hakem Heyetleri’nin başvurusu sonucu ödemeyi yapıyor. Bankalar mahkeme masrafları, avukat ve diğer masrafları ödememek için genelde aidatları geri ödemeyi kabul ediyor. Konuyla ilgili daha önce yazdığımız kart aidatı ödemekten nasıl kurtulurum başlıklı yazımızı da okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türkiye’de yüzde 1 kart aidatı ödemiyor

Türkiye’de kredi kartı sayısı 50 milyonu aşmış durumda. Ancak kart kullanıcıların sadece yüzde 1’i kart aidatı ödemiyor. Oysaki ilk olarak basit bir telefon görüşmesiyle bile kart aidatınızı kaldırma şansınız var. Bu da olmuyorsa ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurabilirsiniz.

Eğer bu konuda ısrarcıysanız mahkemeye de gidebilirsiniz. Yargıtay kararı olduğu için davayı kaybetme ihtimaliniz çok düşük. Ben de kullandığım kartlardan bir tanesi için bankanın müşteri hizmetlerini arayarak böyle bir talepte bulunmuş ve aidat ödemekten kurtulmuştum. Bizden hatırlatması…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar