Bireysel Emeklilik Sistemi BES’te ikinci emeklilik sağlayan sisteme ilişkin yeni düzenleme geliyor. Buna göre isteyenler ömür boyu ikinci bir emeklilik maaşı seçeneği de alabilecek.

İçindekiler

56 yaşından sonra çift maaş

Yeni emeklilik sisteminde yüzde 25 devlet katkısı ödenmesi BES girişlerini arttırmıştı. Basit bir anlatımla 200 TL’lik bir sigorta primine 50 TL’lik devlet katkısı alabiliyorsunuz. Şimdi ise bu kesintilerin emekli olduktan sonra emekli maaşının yanında bir maaş olarak daha ödenmesi için çalışma başlatıldı. Bu düzenlemeyle BES yaptıranlar 56 yaşından sonra emekli maaşının yanında maaş alabilecekler.

İsteyen sistemden çıkabilecek

Yeni düzenlemenin şöyle yapılması planlanıyor. BES paraları ortak bir havuzda toplanacak. Bu havuzdaki paralar yine BES’te olduğu gibi fonlarda ve hisse senetlerinde değerlendirilecek. Ekonomik gidişata göre maaşın azalış ya da artışına yönelik ayarlama yapılacak. Vatandaşa isterse sistemden çıkma hakkı da verilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi hakkındaki ayrıntılı bilgiye Yeni BES hakkında merak ettikleriniz başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sigorta şirketleriyle görüşülüyor

Şu andaki sisteme göre BES’te 20 yıl boyunca para yatıran bir kişi birikimlerini ya toplu alıyor ya da parası taksitle maaş gibi ödeniyordu. Ancak tam anlamıyla maaş anlamına gelmiyordu. Yeni sistemde sigorta şirketleriyle anlaşıp birikimlerin maaş olarak da alınması hedefleniyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN