Yeni BES hakkında merak ettikleriniz

betulsungurlu

Artık bireysel emeklilik sistemine ödediğiniz aylık tutarın yüzde 25’i kadar devlet katkısı ödenecek. Bu yeni avantaj, öğrenmeyen kalmayacak şekilde son hızla duyurmaya başlandı. 01. Ocak. 2013’te sisteme getirilen avantajlar aslında bununla da sınırlı değil! Hem eski BES sahipleri hem de yeni başlayacaklar için yeni sistem hakkında merak edilenleri derledik:

  1. Eski sistemdeki ödenen katkı paylarından pek de kullanılmayan vergi indirimi uygulaması yılbaşı itibariyle son buldu. Yerine devlet, düzenli ya da ek ödenen tüm tutarların yüzde 25’i kadar doğrudan katkıda bulunacak. 2013’te devlet katkısı için yıllık üst limit ise yaklaşık 3 bin TL olarak hesaplanıyor. Bu katkıyı alabilmenin tek şartı 18 yaş üstünde olmak!

  1. Sistemde 10 yılını ve 56 yaşını doldurarak emekliliğe hak kazananlar devlet katkısının tamamından faydalanabilecek. 3 yıldan az kalanlar ise faydalanamayacak. 3-6 yıl sistemde kalan katılımcılar ayrılırken devlet katkısının yüzde 15’ini, 6-10 arasında ayrılanlar yüzde 35’ini, 10 yıldan sonra ama 56 yaşını doldurmadan ayrılanlar ise yüzde 60’ını alacak. 01. 01. 2013’den önce sisteme dâhil olanlar ise 2016 yılına kadar sistemde kalırlarsa ayrılma halinde katkıdan yararlanma hakkı yenilere göre biraz avantajlı olacak. Hak kazanma şartları uygulaması sistemde daha uzun kalınmasını teşvik etme amacı taşıyor.

  1. Çoğumuzun dikkatinden kaçan bir diğer önemli avantaj ise şirketlerin alabileceği yönetim gider kesintilerinin azami değerinin yüzde 8’den yüzde 2’ye düşürülmesi! Aynı şekilde emeklilik fon işletim gideri kesintisinde de azalma söz konusu…

  1. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş aidatları da düşürüldü. Önceden brüt asgari ücretin yüzde 50’sine kadar alınabilen giriş aidatlarının peşin kısmı artık brüt asgari ücretin yüzde 10’unu aşamayacak. Aynı şirkette birden fazla sözleşmesi olanlar ise sadece ilk sözleşme için aidat ödeyecek.

  1. Katılımcılar eskisi gibi yılda 6 defa fon dağılımlarında değişiklik yapabilecek.

  1. İlk 2 yıldan sonra dileyen emeklilik şirketini değiştirebilecek. Yeniden şirket değişikliği yapmayı istemeleri halinde de eski şirketinde en az 1 yıl kalmış olma şartı aranacak.

  1. Dileyen prim ödemelerine ara verebilecek. Yalnız ara verilen her ay için azami 2 TL yönetim gider kesintisi ödeyecek.

  1. Katılımcının birden fazla emeklilik sözleşmesi olması halinde emekli olabilmesi için sadece 1 sözleşmesinin yaş ve yıl sınırlarını tamamlaması yeterli olacak.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar