Dünyanın en pahalı pasaportları

muratekinay
İçindekiler

Yurt dışına çıkmak için gerekli evrakların başında gelen pasaport gerekli olduğu kadar masraflı bir belge. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada seyahat için yapılan harcamaların önemli bir bölümünü oluşturan pasaportların en pahalıları hangi ülkelere ait dersiniz?

Birleşik Krallık

İngiltere, Galler, İskoçya Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık aynı zamanda pasaportu ile dünyada en çok ülkeye vizesiz seyahat edilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Bİrleşik Krallık pasaportuna sahip olmak için ödenmesi gereken tutar ise 2015 yılında 110 Amerikan Doları. Birleşik Krallık pasaportu aynı zamanda dünyanın en güçlü pasaportlarından biri.

Yeni Zelanda

Avustralya açıklarında bulunan ada ülkesi Yeni Zelanda da pasaportu dünya genelinde en pahalı ülkeler arasında. Yeni Zelanda pasaportuna sahip olabilmek için ödemeniz gereken minimum tutarsa 115 dolar.

Japonya

Yine bir ada ülkesi olan Japonya da Yeni Zelanda ile aynı sırayı paylaşıyor. Japon pasaportu alabilmek için ödemeniz gereken miktarsa 115 dolar. Aynı zamanda Uzak Doğu lezzetleriyle ünlü Tokyo'da yeme içme alternatifleri için Tokyo'da ne yenir ne içilir galerimize de göz atabilirsiniz.

Kanada

Kuzey Amerika ülkesi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin komşusu olan Kanada pasaportuna sahip olanlar da başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye vizesiz girebiliyorlar. Kanada pasaportu alma hakkı kazanırsanız, bunun için ödemeniz gereken tutar 133 dolar.

İtalya

Avrupa Birliği üyesi İtalya pasaportuna sahipseniz başta birlik üyesi olmak üzere yine birçok ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına da sahipsiniz. Birçok avantajı da beraberinde getiren İtalyan pasaportuna sahip olmak için gözden çıkarmanız gereken en düşük tutarsa 135 dolar. Yakın zamanda İtalya tatili yapmayı planlıyorsanız Roma veya Venedik uçuşlarını karşılaştırabilir, Roma'da gezilecek yerler galerimize göz atabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri

Aynı zamanda dünyada en fazla vatandaşlık başvurusu alan ülkelerin de başında gelen ABD pasaportuna sahip olmak da birçok ülkeye kıyasla pahalı. Amerika Birleşik Devletleri pasaportu taşımak için en az 135 dolar ödemeniz gerekiyor.

 

Meksika

ABD'nin güney komşusu Meksika pasaportu en pahalı pasaportlar arasında dördüncü sırada yer alıyor. Meksika pasaportu taşımak için en azından 155 dolar ödemeyi göze almanız gerekiyor.

İsviçre

Avrupa'nın en gelişmiş ve zengin ülkelerinden biri olan İsviçre'nin birçok ülkenin kapılarını açan pasaportu ise dünyanın en pahalı pasaportları arasında üçüncü sırada yer alıyor. İsviçre pasaportu taşımak için en düşük tutar olan 159 doları ödemeye hazır olmalısınız.

Avustralya

Kıta ülkesi Avustralya'nın Sidney ve Melbourne gibi şehirleri aynı zamanda dünyanın en yaşanılır şehirleri arasında gösteriliyor. Bu kentlerde yaşamak ve Avustralya vatandaşı olmak demekse aynı zamanda dünyanın en pahalı ikinci pasaportuna sahip olmak demek. Avustralya pasaportu için ödenmesi gereken en düşük tutar 206 Amerikan Doları.

Türkiye

Ne kadar şaşırtıcı bilinmez ama Türkiye pasaportu dünyanın en pahalı pasaportu olarak zirvede yer alıyor. Ülkemizde pasaport alabilmek için gözden çıkarılması gereken tutar 251 Amerikan Doları.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar