Uçaklar sadece seyahat etmek için değil, aynı zamanda iniş ve kalkışı sırasında gökyüzünden dünyayı izlemek için de harika yerler. Ülkemizin ve dünyanın farklı kentlerinde bulunan havalimanlarının her birinde iniş ve kalkış sırasında farklı manzaralar sunsa da bu konuda dünyaca ünlü olanlar hangileri dersiniz?

Londra City Havalimanı

Birleşik Krallık başkenti Londra'nın ziyaretçilerini ağırlayan City Havalimanı, aynı zamanda hem iniş hem de kalkış sırasında yolculara aynı zamanda son derece ilgi çekici bir şehir manzarası izleme fırsatı da sunuyor. Ünlü Thames Nehri de bu manzaranın en önemli parçalarından biri.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı

Amerikan film endüstrisi Hollywood ile de bilinen Los Angeles şehrine uçarsanız pencere kenarında oturmaya çalışın. Çünkü şehrin ikonik silueti ve yine ünlü Hollywood yazısını uçağın penceresinden rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca Pasifik Okyanusu'nun masmavi manzarası da burada sizi bekliyor olacak. Siz de Los Angeles'a uçma hayali kuranlardansanız hemen tıklayın, şehre en uygun uçuşları karşılaştırın.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

St. Martin Havalimanı

Karayipler'de bulunan St. Martin Adası, belki de dünya üzerinde bulunan en heyecan verici havalimanına sahip. Sahilin hemen yakınında bulunan havalimanına inen uçaklar yere çok yakın bir mesafeden geçiyor ve sahilde güneşlenenler birbiri ardına inen uçaklar arasında denize giriyorlar. Donegal Havalimanı İrlanda'da bulunan Donegal Havalimanı da yeşil ve mavinin birleştiği enfes bir manzaraya hakim. Uçaklar buraya bakarken pencereden bakanlar hemen aşağıda uzayıp giden muhteşem kumsalı görebiliyorlar.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Billy Bishop Toronto City Havalimanı 

Kanada'nın en hareketli şehirlerinden Toronto'ya uçakla seyahat edenler de kente inmeden önce harika bir manzara ile bsaşbaşa kalıyorlar. Havalimanına inen uçaklar sahile paralel bir şekilde uçuyor ve bu sayede şehrin gökdelenleri uçaktan rahatlıkla görülebiliyor. Ünlü CN Kulesi de bu manzaranın önemli bir parçası.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Saba Havalimanı

Karayipler'de yer alan bir diğer manzaralı havalimanı olan Saba Havalimanı'na inerken görünen manzara da son derece etkileyici. Adada bulunan pist aynı zamanda dünyanın kısa pistlerinden biri. Bu sayede yolculara heyecan verici bir deneyim de sunuyor.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Barra Havalimanı

İskoçya'da bulunan bu havalimnı da dünyanın en ilginç havalimanlarından biri. Çünkü aslında bir sahilden ibaret. Deniz uçakları sahile yakın bir yere iniş yapıyor ve yolcular buradan kıyıya çıkabiliyorlar.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Nice Cote d'Azur Havalimanı

Fransız Rivierası'nın en güzel kentlerinden biri olan Nice'de bulunan havalimanı da yolcularına sunduğu harika Akdeniz manzarası ve tarihi yapıları ile kesinlikle görülmeye değer bir kent. Üstelik uçakla gelenler için havadan görünen manzara da fazlasıyla nefes kesici. Şehre yaklaştığınızda başınızı uçağın penceresine doğru uzatın ve kentin ikonik manzarasının keyfini çıkarın. Nice'de tadına bakılmayı bekleyen dayanılmaz lezzetler de var. 

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Malta Havalimanı

Akdeniz'in benzersiz manzarası ile bilinen havalimanlarından biri de ada ülkesi Malta'da. Malta'ya seyahat ederken uçaktan göreceğiniz tarihi kent ve göz alıcı sahiller birçok kişi tarafından bu konuda dünyanın en iyisi olarak anılıyor. Şehre yolculuk yaparsanız siz de uçağın camından aşağı bakmayı ve bu arada fotoğraf makinenizi hazır bulundurmayı unutmayın. Malta'ya uçarak bu harika manzarayı kendi gözlerinizle görmek isterseniz en uygun uçuşları karşılaştırmak için hemen tıklayın.

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Ege'nin incisi İzmir'e uçanlar da inişte ve kalkışta harika bir körfez manzarasıyla karşılaşıyorlar. Alsancak, Karşıyaka ve Bostanlı gibi sahil şeridinin en güzel semtlerini yürüyerek gezmek her ne kadar cazip olsa da bu yerlerin gökyüzünden görüntüsü hiç fena değil. İsmir'de görülmeye değer diğer yerler için İzmir'de gezilecek yerler galerimize de göz atabilirsiniz. 

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

İstanbul Atatürk Havalimanı

İstanbul, sadece Avrupa ve Asya'nın değil, dünyanın da en güzel kentlerinden biri. Bu güzel şehre uçağın penceresinden bakmaksa bambaşka bir deneyim. İstanbul üzerinde uçan uçaklar genellikle Boğaz'a yakın bir rota izlemese de eğer şansınız varsa havalimanında bulunan yoğunluk nedeniyle pilotunuz şehrin üzerinde bir tur atarak inişe geçebilir. Böylece siz de Kız Kulesi, Topkapı Sarayı ve diğer tarihi yapıları gökyüzünden izleme fırsatı bulabilirsiniz.Bu konuda şansınızı denemek isterseniz en uygun İstanbul uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak için tıklayın

Havadan izlemek için dünyanın en iyi havalimanları

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.