Dünyanın en kısa uçak yolculuğu


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 50

Uçakla seyahat denince akla genellikle birbirinden çok uzakta bulunan şehirler hatta ülkeler ve kıtalar arasında yapılan yolculuklar gelebilir. Ancak Almanya'nın Friedrichs şehri ile ülkenin sınır komşusu olan İsviçre'nin Altenrhein kenti arasında yeni başlayan uçuşlar sadece 8 dakika sürüyor. 20,5 kilometrelik mesafede gerçekleşen uçuş, bu haliyle 'dünyanın en kısa uçak yolculuğu' olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Önceki rekor 10 dakikaydı

Almanya ve İsviçre arasında başlayan dünyanın en kısa düzenli uçuşlarından önce Slovakya'nın başkenti Bratislava ve Avusturya'nın başkenti Viyana arasında düzenlenen ve 10 dakika süren uçak yolculuğu bu alanda dünyanın en kısa seyahati olarak biliniyordu.

 

En uzun uçuş 17 saatten fazla

Dünya üzerinde iki şehir arasında gerçekleşen en uzun uçuş ise Panama'nın başkenti Panama City ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehri arasında düzenleniyor. Dünyanın iki ucu sayılabilecek bu noktaları birleştiren uçuşlar toplamda 17 saat 35 dakika sürüyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Dallas şehri ile Avustralya'nın en popüler şehirlerinden Sidney arasında düzenlenen ve 16 saatten fazla süren uçuş ise dünyanın en uzun uçak yolculukları arasında yer alıyor. Uçak yolculuğu ile ilgili diğer şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek isteyenler, hemen tıklayın!

En uzun uçuş 17 saatten fazla

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2222 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.