Uçak yolculuğu ile ilgili çok bilinmeyen 10 şey

muratekinay
İçindekiler

En uzun uçak yolculuğu nereden nereye yapılıyor veya.kaptan ve yardımcı pilotlar neden aynı yemeği yemezler biliyor musunuz? Dünyanın en hızlı ve rahat ulaşım araçları olan uçaklarla ilgili bu ilginç bilgiler öğrendiğinizde sizi de şaşırtabilir.

Aynı yemek yasak!

Dünyada birçok büyük havayolu şirketi kaptan ve yardımcı pilotun aynı yemeği yemesine izin vermez. Bu kuralın nedeni ise yaşanabilecek herhangi bir rahatsızlığın önüne geçerek uçuşun sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi. Havalimanında yemek yemeyi seviyorsanız yemek konusunda dünyanın en iyi havalimanlarına da göz atabilirsiniz.

Arka koltuklar daha güvenli

Yapılan araştırmalara göre uçağın kuyruk bölümüne yakın olan koltuklar yolcular tarafından en az tercih edilen yerler. Ancak bu koltuklar aynı zamanda uçağın en güvenli yerleri.

Dünyanın ilk havayolu firması

Dünyada kurulan ilk havayolu firması KLM Havayolları. 1919 yılnda kurulan firma ilk uçuşunu Hollanda'nın başkenti Amsterdam ile Londra arasında yaptı.

15 dakika ile sınırlı

Uçaklarda bulunan oksijen maskeleri sınırlı bir süre için oksijen verebilir ve bu süre sadece 15 dakikadır.

Issız Havalimanı JFK

Bugün dünyanın en yoğun havalimanları arasında ilk sıralarda bulunan New York JFK Havalimanı'nın ilk adı Türkçe'de ıssız, işe yaramaz gibi anlamlara gelen Idlewild Havalimanı'ydı. Sonradan buraya Amerika Birleşik Devletleri'nin efsanevi başkanı Jofhn F. Kennedy'nin adı verildi.

 

En uzun yolculuk

Dünyanın en uzun direkt uçak yolculuğu Yeni Zelanda'nın Auckland şehri ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kenti arasında yapılıyor. Yolculuk toplmda 17 saate yakın sürüyor. Dünyanın en uzun diğer uçak yolculuklarını öğrnmek için tıklayın yeter. Eğer sık sık uzun mesafelerde uçakla yolculuk yapıyorsanız bu öneriler de fazlasıyla işinize yarayacak.

Daha az sallanmak için

Uçakta daha az sarsılmak isterseniz kanatlara yakın koltukları tercih edebilirsiniz.

Her gün 200.000 uçak

Dünyada her gün yaklaşık olarak 200.000 uçak Asya'dan Avrupa ve Amerika'ya dünyanın farklı bölgelerine yolcu taşıyor.

Uzun uçuşlara daha fazla pilot

Uzun uçuşlarda uçakta daha fazla pilot bulunması gerekir. 8 saatten uzun süren uçuşlarda uçakta en az 3, 12 saatten uzun uçuşlarda ise 4 pilot bulunmalıdır.

Duty free cenneti

Dubai'de buluan duty free mağazası bu alanda dünyanın en büyüklerinden biridir ve kapladığı alanla bazı alışveriş merkezlerinin tamamından daha büyüktür.

muratekinay
Murat Ekinay
503 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar