Dünya üzerinde 7 milyar kişiyiz

mugekanbay
İçindekiler

Geçtiğimiz gün Dünya nüfusunun 7 milyara ulaşması bekleniyordu. Bunu kutlamalı mıydık, günlerdir dünyaya katılım tarihimizi, kaçıncı sırada olduğumuzu hesaplamak derdinde idik.

Bu çalışma ile gördüğümüz aslında şuydu, tarihin büyük bölümünde sakince büyüyen nüfus, son 50 yılda 2 kattan daha fazla arttı.

Sırada ne var dediğinizi duyar gibiyiz

Dünya nüfusu hayatta olduğumuz sürece artmaya devam edecek, 2083'te 10 milyara ulaşacak. Yine de BM verilerince hazırlanan bu raporda görülen artışın, yavaşlaması bekleniyor.

25 yaş altındakiler dünya nüfusunun %25'ini oluşturuyor; gelişmekte olan ülkelerde 25 yaş altının genel nüfus içindeki oranı %60.

Dünyanın doğal kaynaklarını tüketmesi ihtimaline karşılık uzun yıllardır uyaran, organize olan kuruluşlar 2030 yılında ihtiyaçlarımızı karşılamak için iki dünya gerek diyorlar.

Yine de dünyaya güvenmek ve üzerinde yaşamaya devam etmek şart. Hala bakmadıysanız, dünya nüfusu içinde kaçıncı sırada olduğunuzu bu linki takip ederek bulabilirsiniz.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar