Neden konut kredisi alıyoruz? - Demografik değişim

ismailasci

Konut kredisi arayışında konut arzının etkili olduğundan bahsetmiştik. İhtiyaç duyulduğu halde bizleri en uygun konut kredisini aramaya diğer bir sebep ise demografik değişim.

Demografik değişimler incelendiğinde ise ortalama hane büyüklüğünün zamanla azalmasıyla yeni bir eve çıkmak isteyen bireylerin konut ihtiyacını arttırdığı görülüyor. Bu durumda doğal olarak konut kredisi arayışını şekillendiriyor.

Konut kredileri ile demografik değişim arasındaki ilişkiyi inceleyen Virtua İstatistik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Sinan Zeyneloğlu bu faktörü şöyle açıklıyor:

“Nüfus artışından kaynaklı konut ihtiyacı 100 bini bulmuyor bile. Konut sektörünü ayakta tutan talebi büyük ölçüde demografik değişim sağlıyor.”


Ortalama hane büyüklüğünün zaman içinde azalıyor olması çok daha büyük bir konut ihtiyacı doğuruyor ve Zeyneloğlu bu değişim çerçevesinde İstanbul nüfusu artmıyor olsa bile, daha az sayıda insanın birlikte yaşamayı tercih etmesi ile önemli bir konut talebiyle karşı karşıya kalınacağını aktarıyor.

Bu noktada TÜİK verilerinin de Zeyneloğlu’nu doğruladığını görüyoruz. TÜİK verilerine göre 2000-2010 yılları arasında İstanbul’daki yıllık nüfus artışı 300-350 bin seviyesinde iken aynı 10 yıllık dönemde yıllık net göç sayısı sadece 30-40 bin kişi arasında.

Özetleyecek olursak konut kredileri arayışının büyük aileden ayrılıp, ayrı bir eve çıkma ihtiyacımızla bağlantılı olduğunu görüyoruz. Herkes için geçerli olmasa da her yeni evli çiftin kendi evine sahip olma düşüncesi konut kredisi arayışını giderek artırıyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde çalışan ve aileden ayrılmayı düşünen bireyler de bazen konut sahibi olmak için kredi arayışına girebiliyor. Ev sahibi olmak için sahip olunan küçük birikimler konut kredisi arayışını destekliyor.

Sonuçta arz-talep ilişkisi ve demografik değişime göre konut kredisi arayışı şekilleniyor ve size bu farktörleri göz önünde bulundurmak kalıyor.

 

Uzman Yazarlar