Çalışma Bakanlığı 16 hafta olan doğum iznini 24 haftaya çıkarmak için çalışma başlattı. Başbakan Erdoğan’ın 3 çocuk konusundaki ısrarcı tutumu sonrasında, 3 çocuğu olana vergi kolaylığı sağlanması ve de doğum iznini arttırılması yönünde çalışma başlatıldı.

İçindekiler

16 haftadan 24 haftaya

Uygulamada 16 hafta olan doğum izninin 24 haftaya çıkartılması için çalışma başlattıklarını belirten Çalışma Bakanı Faruk Çelik “Kadın istihdamının teşviki için yeni düzenlemeler var. Doğum iznini 6 aya çıkartmayı planlıyoruz. Maliyetinin devlet tarafından karşılanmasını düşünüyoruz” açıklaması yaptı.

İşe dönüşe zorunlu alım

Yine doğum iznine ayrılan kadının doğumdan sonra işe alınmasını zorunlu kılacak düzenleme de planlanıyor. Ayrıca memur olan annelerin ücretsiz doğum izninde geçen sürenin derece kademe hesaplarına katılması, çocuk yardımlarının arttırılması, kamu kurumlarında kreş zorunluluğu getirilmesi, çocuk sayısına göre kadınlarda emeklilik yaşının aşağı çekilmesi de düşünülüyor. Yine çalışan kadına kreş yardımı konusunda da çalışmalar var. Konuyla ilgili çalışan kadına 300 TL kreş yardımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN