Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ihtiyacı olan çalışan kadına 300 lira kreş yardımı verilmesini amaçlayan sosyal yardım çalışmasını hayata geçiriyor. Buna göre ‘soybis’ adı verilen sistemle kişinin maddi durumuna not verilecek ve bu nota göre kreş yardımı alınabilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AÇEV, TÜSİAD, KAGİDER VE Dünya Bankası’nın katkılarıyla hazırlanan proje uyarınca ihtiyacı olan kadına 300 lira kreş yardımı yapılmasını sağlayacak. Başvurular bakanlık tarafından oluşturulan bir sistem çerçevesinde kişinin gelir düzeyine göre değerlendirilecek. Soybis adı verilen bu sistemde kişinin gelirine göre puan verilecek. Bu puana göre çalışan kadına 300 TL kreş yardımı yapılması planlanıyor.

İçindekiler

Para direkt kreşe ödenecek

Çalışan kadınların 0-5 yaş arasındaki çocukları için yapılacak kreş yardımı doğrudan kreşe ödenecek. Planlanan kreş yardımı çerçevesinde artacak kreş ihtiyacı için ise kadın kooperatifleri aracılığıyla mahalle arası kreşler kurulması gündemde.

Kreş için zorunlu olan 150 kadın sayısı 200’e çıkarıldı.

Bu arada hükümet gelen şikayetler üzerinde kadın istihdamında düzenleme yapma kararı aldı. Mevcut sistemde 150 kadın çalıştıran işyerlerine getirilen kreş zorunluluğu, 200 kadına çıkarıldı. Pek çok iş yerinin bu yasal düzenleme yüzünden kadın istihdamını sınırlı tuttuğu ortaya çıktı. Ev hanımları nasıl kredi çekebilir Çalışmıyorsunuz ya da işten ayrıldınız ev hanımlarına yönelik kredi koşullarını merak ediyorsanız Ev hanımları nasıl kredi çekebilir başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN