• Anasayfa
  • Bilgi
  • Doğalgaza zam geldi sırada elektrik var, bütçe dengenizi ayarlayın

Doğalgaza zam geldi sırada elektrik var, bütçe dengenizi ayarlayın

tugbahacibayramoglu

Kış geliyor doğalgaza yüzde 10-15 oranında zam yapılacağının açıklanmasının ardından elektriğe de zam yapılacağını hatırlatıp bütçe dengenizi ona göre kurmanızı öneririz.

Malum kış geliyor ve doğalgaz harcamaları da yeniden bütçemize giriyor. Bu yılki fatura harcamalarınıza geçen yıla göre yüzde 10-15 oranında bir fark ekleyip ona göre hesap yapın. Yoksa kış ortasında gazsız ya da elektriksiz kalabilirsiniz! Son bir kaç yıldır kış başı doğalgaza zam geliyor tepkiler üzerine baharda fiyatlar biraz aşağıya çekiliyor ancak bu kez de havalar ısınmış oluyor. Havalar soğuyunca da tekrardan zam geliyor.

İçindekiler

Yüzde 10-15 oranında zam var

Bu yılda 1 Ekim'den geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 10-15 oranında zam yapılacağı açıklandı. Türkiye'de elektrik santrallerinin geneli de doğalgazla çalıştığı için elektriğe de zam gelmesi bekleniyor. Özellikle ısı yalıtımı olmayan evlerde ciddi rakamlarda doğalgaz tüketiliyor. Bu zamların ardından geçen yıl 200-300 TL doğalgaz harcayan bir aile bu yıl 250 TL ile 350 TL arasında doğalgaz hacaması yapacak. Elektrik faturası 80-90 TL gelen aynı ailenin elektrik harcamasının da yapılması beklenen zamdan sonra 90-100 TL'leri bulması bekleniyor.

Tüketirken dikkatli olun

Enuygun.com olarak kış gelmeden faturalarla ilgili yeni bir bütçe oluşturmanızı öneririz. Doğalgaz ya da elektrik tüketirken dikkatli olmak da bütçemize yarar. Evde olmadığınız zamanlar doğalgazın ısısını düşürmek ya da kapatmak oturmadığımız odanın ışığını mutlaka kapatmak, elektriğin ucuz olduğu akşamları çamaşır yıkayıp ütü yapmak fatura maliyetlerinin düşmesini sağlar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN